Virüslü Flash Bellek(USB) Nasıl Açılır?

Flaş belleğinizin içerinde sizin için çok önemli dosya olduğunu düşünün, tam da o dosyaya ihtiyacınız olduğu zaman bilgisayarınıza takıyorsunuz fakat flaş belleğin içerisine giremiyorsunuz. Böyle durumlarda flaş belleğinize ya virüs bulaştı yada belleğiniz zarar gördü. Virüs bulaştıysa endişelenmenize gerek yok çünkü anlatacağım yöntemleri kullanarak flash belleğinizin içerisindeki dosyalara ulaşarak bilgisayarınıza yedekleyebileceksiniz. Ancak flash belleğiniz zarar görmüşse maalesef buna yapacak bir şey bulunmuyor. Dosyalarınızı kaybedeceksiniz. Yazımda virüs bulaşan flaş belleğinizi nasıl açabileceğinizi anlatacağım.

Windows 10 Programsız Virüslü Flaş Bellek Nasıl Açılır?

Flaş belleğinizi bilgisayarınıza taktınız, içerisindeki dosyaya ulaşmaya çalışıyorsunuz fakat bilgisayarınız hata veriyor olabilir. Bu sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk olarak bilgisayarıma girmek. Girdiğiniz zaman üst solda menünün olduğunu göreceksiniz. Buradan görünüm sekmesine bir kere tıklayın ve ardından seçenekler butonuna tıklayınız. Açılan sayfada tekrar görünüm adında sekme göreceksiniz buna da tıklayınız. Bizi klasörler ile ilgili ayarları yapacağımız alan karşılayacak. Buradan “Gizli dosya ve klasörler” sekmesi altında bulunan “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” radio butonunu işaretleyin. Ardından “Korunan işletim sistemi dosyaları gizle” yazısının yanında bulunan tik işaretini kaldırıyoruz. Uygula ardında tamam butonuna basarak sayfayı kapatıyoruz.

Tekrar bilgisayarıma girerek flash belleğimizin içerisine girmek için üzerine basıyoruz. Bu sefer bilgisayarımız bize uyarı vermeden flash belleğimizi açacaktır ve içerisinde bulunan dosyalarımız sönük olarak gözükecektir. Biz kurtarmak istediğimiz dosyaları kopyalayarak bilgisayarımıza yedekliyoruz. Yedekleme işlemi bittikten sonra flaş belleğimizi tekrar kullanabilmemiz için biçimlendirmemiz gerekmektedir. Flaş belleğimizin üzerine gelerek sağ tık yapıyoruz ve biçimlendir sekmesini seçiyoruz. Ardından açılan sayfada hızlı biçimlendir olacaktır onu seçerek flaş belleğimizi biçimlendirmiş oluyoruz. Artık eskisi gibi dosyalarımızı içerisine atarak flaş belleğimizi kullanabiliriz.

Flash Belleğimizi İçerisindeki Virüsü Temizleyerek Nasıl Açarız?

Bu işlemi uygulayabilmek için bilgisayarınızda virüs programı yüklü olması gerekmektedir. Yüklü olduğunu varsayarak flaş belleğimizin üzerine gelerek sağ tık yapıyoruz ve açılan menüde hangi virüs programı kullanıyorsak onun seçenekleri olduğu yer olacaktır. Buradan diskimizi taratıyoruz. Flaş belleğimizin içerisindeki virüsler silinince flaş belleğimiz açılacaktır. Ufak bir hatırlatma yapayım virüs programı ile flaş belleğinizi tarattığınız taktirde dosyalarınız zarar görebilir ve bir daha açamayabilirsiniz. Bunu bilerek hareket etmenizde fayda vardır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir