Viskon Kumaş Nedir? Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir? Esner mi?

Merhabalar bu yazımızda sizlere viskon kumaş nedir, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir onları anlatacağız.

Viskon kumaş tekstil ve moda sektöründe kullanılan en iyi kumaş türlerinden birisidir. Oldukça sevilen ve sağlıklı bir kumaştır. Viskon kumaşlar genel olarak pamuklu kumaşlara benziyor. Bu bakımdan birçok üründe kullanımı vardır. Peki viskon kumaşın özellikleri nelerdir, hangi renk olur, esner mi gibi tüm soruların cevaplarını yazalım.

Başlıklar

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon kumaş, moda ve tekstil sektöründe kullanılan oldukça kaliteli, rahat, sağlıklı ve çok tercih edilen bir kumaş türüdür. Yapı itibariyle pamuğa benzemektedir. Viskon kumaşın ham maddesi kayın ağacından elde edilmektedir. Yapısında selüloz bulundurmaktadır. Bu bakımdan pamuk ile benzer özelliklere sahiptir. Yani pamuk kumaşına benziyor diyebiliriz.

Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaş en çok kullanılan kumaş türlerindendir. Daha çok kadın giyim alanında kullanılır. Şimdi viskon kumaşın en bilindik özelliklerini paylaşalım:

  • Viskon kumaş terletme yapmaz.
  • Viskon kumaş renkleri canlı tutmaktadır.
  • Hem şık hem de rahat bir kumaş türüdür.
  • Baskı için oldukça kullanışlıdır.
  • İyi derecede nem emici özelliğindedir.
  • Şişme özelliği çok fazladır, bu bakımdan suyu emebilen bir özellikltedir.
  • Pamuk türüne kıyasla 2 kat daha fazla esnemeye sahiptir. Bu bakımdan viskon kumaş esnek bir kumaştır diyebiliriz.

Viskon Kumaş Hangi Renklerde Olur?

Viskon kumaş için özel bir renk yoktur. Her renkte üretilebilir. Mavi, kırmızı, bej rengi, taş rengi, fuşya rengi, haki yeşili vb. renklerde viskon kumaş olabilir.

Viskon Kumaş Esner Mi?

Viskon kumaş aşırı olmasa da esnek kumaş türüne girmektedir. Pamuğa göre daha fazla esnektir. Örnek vermek gerekirse 10 santimetre viskon bir kumaş esneme yaparak 12-13 santimetre arasına çıkabilir. Yani nispeten esnek bir kumaştır diyebiliriz.

Viskon Kumaş Terletir Mi?

Viskon kumaş vücuda yapışmayan, hafif ve kaygan bir kumaştır. Bu bakımdan terletme yapmaz. Bundan dolayı daha çok yaz aylarında kullanılan ve bu aylarda tercih edilen bir kumaş çeşididir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir