Uzun Eşek Oyunu Nasıl Oynanır? (Oyun Tarifi)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazıda sizlere uzun eşek oyunu nasıl oynanır onun tarifini anlatacağız.

Uzun eşek erkekler tarafından ortalama 9 kişiyle oynanan bir oyundur. Genellikle orta okul ve lise dönemindeki erkekler tarafından oynanmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda okullarda teneffüs aralarında çok oynanıyordu. Günümüzde az da olsa halen oynanmaktadır. Şimdi uzun eşek oyununun oynanışını anlatalım.

Uzun Eşek Oyun Tarifi

Uzun eşek 2 takım halinde oynanan bir oyundur. Genellikle 1 kişi hakem yani yastık olmaktadır. Genellikle hakem dahil toplam 9 kişiyle oynanan bir oyundur. Yani her iki takımda da 4’er kişi bulunmalı. Daha fazla da olabilir. Hakem olan yani yastık olan kişi bir duvara veya dayanabilecek bir yere sırtını verir ve bacağını açar. Dayanabileceği yer duvar, ağaç, direk vb. yerler de olabilir.

Uzun eşek oyununda oyuncunun birisi hakemin bacakları arasına kafasını koyar ve belini düz bir şekilde tutar. Takımın diğer oyuncuları da aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi o oyuncunun arkasına aynı şekilde dizilirler. Diğer takım oyuncuları da sırasıyla bu şekilde dizilim gerçekleştirir.

Görsel kaynak : meb.k12.tr

Sonrasında diğer takımın oyuncuları sırasıyla bu takımın sırtlarına atlarlar. Eğer tüm takım oyuncuları başarılı bir şekilde diğer takımın sırtına yani uzun eşeğin sırtına binerse, atlayanların en önündeki kişi “tek mi çift mi” deyip parmağıyla 1 ya da 2 işareti yapar. Ardından eşeğin en arkasındaki oyuncu bu sayıyı tahmin etmeye çalışır. Eğer doğru tahmin yaparsa atlama hakkı el değiştirmiş olur. Yani bu sefer diğer takım eşek olur diğeri atlayış yapar. Fakat sayıyı doğru tahmin edemezse atlayış sırası aynı devam eder, yani ilk atlayan takım atlamaya devam etmiş olur.

Ayrıca diğer takım tahmini doğru yaparsa yani sayıyı doğru bilirlerse atlayış sırası değişeceği gibi, atlama yapan takımın oyuncularından birisi yere düşerse veya ağayı yere değerse yine takımlar yer değiştirir, yani atlama sırası değişmiş olur. Atlama yapan oyuncuların ayağı yere değmemesi gerekir. Veya düşmemeleri gerekir. Yoksa takım atlama sırası yer değiştirir.

Oyun bu şekilde devam eder.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir