Voleybol Saha Ölçüleri Kaç Metredir?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere voleybol saha ölçüleri ve file uzunlukları kaçar metreden oluşur onları paylaşacağız.

Voleybol ülkemizde ve dünyada en çok takip edilen spor dallarından birisidir.Bazı kesimlere göre popülerlik açısından futbol ve basketboldan sonra voleybol gelir.Bu yüzden de voleybol saha uzunluklarını genel kültür amaçlı bilmemizde fayda vardır.

Peki voleybolun saha uzunlukları, file uzunluğu vs. kaçar metredir şimdi detaylı şekilde paylaşalım.

Voleybol Saha Ölçüleri

Öncelikle voleybol saha ölçülerini paylaşalım.Ardından file ölçülerini aktarırız.Voleybol sahasının uzunluğu 18 metredir.Genişliği ise 9 metredir.Voleybol sahasının orta çizgisinden serbest bölge olarak adlandırılan bölge 3 metre uzunluğundadır.Yani toplamda 3+3=6 metredir.Bunun dışında servis alanı olarak adlandırılan bölgenin uzunluğu 3 metredir.

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi voleybol sahasının uzunlukları bu şekildedir.

Voleybol sahasındaki filenin uzunluğu ise eğer erkekler oynayacaksa uzunluğu 2.43 metre olmaktadır.Fakat kadınlar için de 2.24 metre olmaktadır.Bu yüzden zaten voleybol erkekler ve kadınlar olmak üzere 2 farklı kategoride oynanıyor.Bunun nedeni ise kadınların boylarının erkeklere oranla daha kısa olmasıdır.Tabii ki ortalama olarak böyle.

Aynı şekilde aşağıdaki görselde de daha detaylı file ölçüleri yazılmıştır.Resim google görsellerden alıntıdır.

Son olarak aşağıdaki resimde de tüm sahanın ölçüleri detaylı şekilde yazıyor.Bu resmi de aynı şekilde google görsellerden aldık(Görselin kaynağı=hand-sport.blogspot.com).

Bu arada resimdeki yazılar ingilizcedir.Fakat translate kullanarak yazıların Türkçe’sine ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.Diğer spor dallarının saha uzunluklarını da zamanla sitemize ekleyeceğiz.Herkese iyi çalışmalar iyi sporlar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir