WC Kısaltmasının Açılımı Nedir? WC Ne Demektir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere WC kısaltmasının açılımı nedir ne anlama gelmektedir onu paylaşacağız.

Günlük hayatımıza giren kısaltmaların çoğu yabancı dildedir. Bunlardan birisi de tuvalet anlamına gelen WC kısaltmasıdır. Peki WC ne demektir şimdi onu öğrenelim.

WC Kısaltmasının Açılımı Nedir? Ne Demektir?

WC kısaltması İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Water-Closet” demektir. Yani water closet kelimelerinin baş harfleri WC kısaltmasını oluşturmaktadır. Water Closet’in Türkçe karşılığı ise “Su Dolabı” veya “Su-Dolap” manalarına gelmektedir. Hatta bir ara kim milyoner olmak ister yarışmasında WC’nin açılımı nedir diye bir soru da sorulmuştu. Örnek bir WC tabelası resmine aşağıdan bakabilirsiniz.

WC simgesi tabela
WC simgesi tabela

WC günümüzde tuvalet anlamında kullanılmaktadır. İllaki AVM’lerde, kafelerde vb. yerlerde tabelalarda görmüştürsünüz. Genellikle WC yön işareti şeklinde yazarlar. İşte buradaki WC tuvalet, hela anlamlarına geliyor. Ayrıca klozet manasına da geliyor diyebiliriz. WC ilk olarak 1900’lü yılların ortalarında İngiltere’de kullanılmaya başlıyor. Ardından tüm dünyada WC tuvalet olarak kullanılmaya başlanıyor. Yani şuanda hemen hemen tüm ülkelerde WC tuvalet simgesinde kullanılmaktadır. Uluslararası bir simgedir diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir