Seo

Web Siteler için Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere siteniz için mobil uyumluluk testi nereden ve nasıl yapılır onu anlatacağız.

Web sitelerin üst sıralarda çıkmaları için mobil uyumlu olması gerekmektedir. Sonuçta son yapılan istatistiklere göre mobilden internete girenlerin sayısı masaüstü nete girenlerden daha fazladır. Haliyle sitelere daha çok mobilden giriş yapılmaktadır. Bu yüzden de sitenin temasının mobil versiyona uyumlu yani “responsive” olması gerekmektedir. Peki bu mobil uyumluluk testini en iyi nereden yapabiliriz şimdi sizlere maddeler halinde onu anlatalım.

Mobil Uyumluluk Testi Nereden ve Nasıl Yapılır?

1-) Siteler için mobil uyumluluk testi en iyi “Google Mobil Uyumluluk Testi” sayfasından yapılmaktadır. Sonuçta web sitelerin piri Google’dır diyebiliriz. Haliyle en iyi testi de burası yapar.

Öncelikle google mobil uyumluluk testini açmak için buradaki siteye giriyoruz. Linki göremeyenler site “https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr” burasıdır.

2-) Siteye girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir. Buraya sitemizin adını yazıyoruz. Ardından “URL’Yİ TEST ET” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında bir kaç dakika bekliyoruz çünkü test sonuçları çıktısı genelde uzun sürüyor.

4-) Ardından sonucumuz hazırdır. Gördüğünüz gibi kendi sitemizi test ettik ve sonuç olarak “Sayfa mobil uyumlu” çıktı. Sizler de aynı şekilde sitenizi buradan kontrol edebilirsiniz.

5-) Eğer siteniz aşağıdaki gibi “Sayfa mobil uyumlu değil” sonucu verirse alt kısımda Google’nin sitenizi mobil uyumlu yapmak için bazı önerileri çıkıyor. Onlara bakarak ve hataları düzelterek sitenizi mobil yani responsive uyumlu yapabilirsiniz.

6-) Gördüğünüz gibi üstteki sitede “görüntü alanı ayarlanmadı” ve “metin okunamayacak kadar küçük” hataları veriyor. Bunları düzelttiğiniz taktirde büyük ihtimalle siteniz mobil versiyona uyumlu olacaktır. Ayrıca mobil tasarımla ilgili bilgi edinin butonuna basarak da responsive tasarımlarla (temalarla) ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar bol ziyaretçiler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir