Win+Dönem Tuşu Hangisidir, Ne İşe Yarar? (Windows Dönem Tuşu)

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Win+Dönem tuşu nedir, ne işe yarıyor, klavyeden nasıl yapılır onu kısaca anlatacağız.

Google Chrome’da yazı yazma yerine sağ tık yaptığımızda aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi en üstte Emoji seçeneği çıkıyor ve onun yanında ise “Win+Dönem” yazıyor.

Haliyle çoğu kişi buradaki “Dönem” tuşu hangisi, ne işe yarıyor merak ediyor.

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtelim ki bilgisayarda Dönem tuşu diye bir şey yok, yani en azından yaptığımız araştırmaya göre klavyede doğrudan ismi Dönem olan bir tuş bulunmuyor. Fakat buradaki Win+Dönem tuşunu klavyeden “Win + .” yani Windows + . (nokta) kombinasyonu ile yapabiliyorsunuz. Fakat burada neden Dönem olarak yazıyor bilmiyoruz. Büyük ihtimalle çeviriden dolayı böyle yazdığı olabilir.

Eğer yazı yazılan bir yerde Win + . işaretlerine basarsanız aşağıdaki gibi Emoji ekranını açabilirsiniz. Yani ilk olarak klavyeden Windows tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından Shift tuşunun hemen solundaki nokta işaretine basıyoruz. Böylelikle Win+Dönem ‘i yapmış oluyoruz. Ayrıca aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi alttaki İpucu bölümünde “Herhangi bir uygulamada emoji kullanmak için Win + nokta (.) tuşlarına basın” yazıyor. Buradan da Dönem tuşunun nokta tuşuna denk geldiğini anlayabiliyoruz.

  • Win + Dönem ==> Win + . (nokta)
  • Dönem tuşu ==> Nokta tuşu

Kısacası; Win+Dönem tuşları = Win+nokta (.) tuşlarıdır. Nokta tuşunu klavyeden sağ tarafta bulunan Shift tuşunun hemen bir solundaki tuşla yapabilirsiniz. Yani enter tuşunun altındaki shiftin hemen yanında nokta işaretini görebilirsiniz. İlk olarak Win tuşuna basılı tutup ardından noktaya basarsanız Win+Dönem işaretini yapmış olursunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir