Windows 10 Bilgisayar Ekranı Kilitleme Klavye Kısayolu Nedir? (Kullanıcı Değiştirme Ekranı)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Windows 10 ekran kilitleme klavyeden nasıl yapılır onun kısayolunu anlatacağız.

Klavye kısayolları günümüzde oldukça işimize yaramaktadır. Özellikle iş yerlerinde, okulallarda vb. kalabalık ortamlarda bilgisayarımızı güvenli şekilde kullanmak için klavye kısayollarını bilmemiz gerekiyor. Hız bakımından da bu önemlidir diyebiliriz. Bugünkü yazımızda sizlere bilgisayar ekranı kilitleme klavye kısayolunu anlatacağız. Eğer bilgisayarınızı kapatmak istemiyor, uyku moduna almak istemiyorsanız ekranı kilitleyebilir yani kullanıcı değiştirme ekranını açabilirsiniz. Bu sayede siz bilgisayarınızın başında olmasanız bile kimse bilgisayarınızı kullanamayacak. Bilgisayar kapalı gibi duracaktır. Bilgisayar kilitlemeyi elbette Başlat menüsüne basarak aktif etmek mümkün, ama klavye kısayolu ile hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Şimdi kısaca Windows 10 bilgisayarlarda ekran kilitleme yani kullanıcı değiştirme ekranını açma nasıl yapılır onu gösterelim.

  • Bilgisayarı kilitleme kısayol tuşu ==> Windows+L

Windows 10 bilgisayar ekranı kilitleme klavye kısayolu “Windows + L” tuşlarıdır. Yani öncelikle yukarıdaki klavye resminde gördüğünüz gibi Windows tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından L harfine basıyoruz. Böylelikle bilgisayarımızın kilitlenmiş olur yani kullanıcı değiştirme ekranını açmış olur. Burada tekrar bilgisayarı açmak için ekrana mouse ile dokunmanız ve şifrenizi girmeniz yeterlidir.

NOT = Öncelikle Windows tuşuna basılı tutuyoruz ardından L tuşuna basıyoruz. İsterseniz şimdi kendi bilgisayarınızda deneyin. Merak etmeyin bilgisayar kapanmayacak sadece kilitleme ekranı gelecek bu kadar.

Ek olarak şunu belirtelim bu kısayol kullanıcı değiştirme ekranını açıyor. Yani bir nevi bilgisayarı kilitliyor diyebiliriz. Bu noktada başka bir kişi eğer sizin oturumun şifresini bilmiyorsa sizin hesabınıza giremez. Bu bakımdan en güvenli yöntem bilgisayarı kilitleme ekranına almaktır. Diyelim 1 saatlik işiniz var, o zaman ekranı kilit moduna alın. İşiniz bitince de hemen gelip bilgisayara mouse’a dokunun ve şifrenizi yazıp bilgisayarınızı açın. Bu yöntemi iş hayatında ben de kullanıyorum oldukça faydalı diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir