Windows 10 Bilgisayar Hiç Uyku Moduna Geçmesin İstiyorum Nasıl Yaparım?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Windows 10 bilgisayarlarda uyku modunu kapatma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bilgisayar kullanırken anlık olarak bir işimiz çıktığında 1-2 dakika bilgisayardan ayrıldığımız zaman geri döndüğümüzde, bilgisayarı otomatikman uyku moduna geçmiş olarak görebiliyoruz. Bu durum gerçekten bir süre sonra can sıkabiliyor. Çünkü bazen uyku moduna geçince internet bağlantısı gidebiliyor. Yaptığımız bazı anlık işler karışabiliyor veya kapanabiliyor. İşte bu gibi durumları engellemek için bilgisayarınızın uyku modunu kapatabilirsiniz. Yani PC’de uyku modunu kapatırsanız bilgisayarınız hep açık kalır hiç kendiliğinden uyku moduna geçmez. Peki Windows 10 bilgisayarların uyku moduna geçmemesi için ne yapılır, uyku modu engelleme nasıl yapılır şimdi sizlere maddeler halinde onu anlatalım.

Windows 10 Uyku Moduna Geçmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?

1-) Windows 10 uyku moduna geçmeyi engellemek için ilk olarak sol alttaki başlat menüsüne tıklıyoruz. Ardından “Ayarlar” kısmına giriyoruz.

2-) Akabinde açılan sayfada “Sistem” kısmına giriyoruz.

3-) Sonrasında sol tarafta açılan menülerden “Güç ve uyku” bölümüne giriyoruz.

4-) Burada aşağıda gördüğünüz gibi “Uyku” bölümü çıkacak. İşte buradaki 2 seçeneği de “Hiçbir zaman” yapıyoruz. Hiçbir zaman seçeneklerini işaretlediğimizde bilgisayar açık kaldığı süre boyunca hiçbir zaman uyku moduna geçmeyecektir. Yani daha doğrusu bilgisayar otomatikman, kendiliğinden uyku moduna geçmeyecek. Bu şekilde uyku moduna geçmeyi kapatabilirsiniz.

5-) Ayrıca dilerseniz bir üstteki “Ekran” bölümünü de “Hiçbir zaman” yaparak ekranın kapanmasını engelleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bazı bilgisayarlarda ekran kendiliğinden kapanabiliyor, yani aynı uykudaki gibi. Burada da hiçbir zaman seçeneklerini işaretleyerek ekranın kapanmasını (ekranın kararmasını) engelleyebiliyorsunuz.

6-) Bu şekilde hem uyku hem de ekran kararmasını tamamen kapatabilirsiniz.

Bu şekilde bilgisayarların uyku modunu kapatabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra artık bilgisayarınız kendiliğinden uyku moduna geçmez. Dilerseniz başlat menüsünden kendiniz el ile bilgisayarı uyku moduna alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir