PH Değeri 7 Olan Nötr Maddeler Nelerdir? (pH’ı 7 Olanlara Örnekler)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere PH değeri 7 olan yani nötr olan maddeler nelerdir, örnekler hangileridir onu anlatacağız.

pH değeri 7 olan maddeler nötr maddeler olarak bilinmektedir. pH değeri 7’den küçük olanlar asidik olurken, pH değeri 7’den büyük olanlar baziktir. Asit-Baz konusunda asidik ve bazik maddeler çıkabildiği gibi nötr maddeler de nelerdir sorulabiliyor. Asit baz tablosunda pH’ı tam 7 olan maddeler oldukça azdır diyebiliriz. Örneğin saf suyu ele alalım. Günlük hayatta içtiğimiz suların ph değeri tam 7.0 değildir. Genelde 6-8 arasında değişkenlik göstermektedir. Çünkü günlük hayatta içtiğimiz sularda birçok mineral bulunur. Haliyle bu mineraller suyun ph değerini değiştirebiliyor. Fakat saf su yani H2O tamamen nötrdür yani ph’ı 7.0 ‘dır. Bunun gibi birkaç madde vardır diyebiliriz. Şimdi sizlere ph değeri 7 olan maddelere örnekler nelerdir onu yazalım.

pH’ı 7 Olan Nötr Maddelere Örnekler Nelerdir?

pH değeri 7 olan maddelere nötr maddeler denir. PH’ı 7 olan maddelerin sayısı oldukça azdır diyebiliriz. Şimdi en bilinen nötr maddelere örnekleri paylaşalım.

pH’ı 7 olan nötr maddelere örnekler:

  • Su (Saf su, H2O)
  • Tuz (NaCl)
  • Alkol (Metanol, Etanol vb. çoğu alkoller nötr olarak geçer.)

Suyun pH’ı 7 mi? Su nötr mü?

PH değeri 7 olan yani nötr olan maddelerin başında su gelmektedir. Fakat burada su normal su değil saf su olmalıdır. Yani bildiğimiz H2O nötrdür. Fakat günlük hayatta içtiğimiz sularda birçok mineral bulunduğu için günlük hayatta tükettiğimiz sular nötr olarak geçmez. Günlük hayatta içtiğimiz suların pH’ı ortalama 6-8 arasında değişkenlik gösterir. 7’ye yakındır ama tam olarak 7.0 değildir. Ph’ı tam 7 olan yani tam nötr olan su saf sudur.

Tuzun pH’ı 7 mi? Tuz nötr mü?

Tuz (NaCl) ne asit ne de bazdır. Tuzlar nötr maddelerdir. Tuzlar asit-baz tepkimelerinin sonucunda oluşmaktadır. Asit baz formülü genelde şöyledir;

  • Asit + Baz ==> Su + Tuz

Bundan dolayı tuz nötr bir maddedir diyebiliriz. Aynı şekilde formülde gördüğümüz gibi su da nötrdür.

Alkolün pH’ı 7 mi? Alkol nötr mü?

Nötr olarak bilinmeyen maddelerden birisi de alkollerdir. Çoğu alkoller ne asit ne de baz olarak geçer. Birçok alkol maddesinin pH değeri 7’dir yani nötrdür. Mesela etanol, metanol vb. gibi alkoller nötr özellik göstermektedir. Bunlarda asidik ve bazik özellik bulunmamaktadır.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir