Çamaşır Suyu Asit mi Baz mı? Çamaşır Suyu Formülü Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çamaşır suyu asit mi yoksa baz mı, çamaşır suyunun kimyasal formülü nedir onlar hakkında bilgiler paylaşacağız.

Temizlik maddelerinin başında çamaşır suyu gelmektedir. Çamaşırları yıkamak için kullanılan en etkili kimyasal temizlik maddesi çamaşır suyudur. Çamaşır suyunun asit mi yoksa baz mı olduğu birçok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Çünkü çamaşır suyunun kimyasal formülü ve asit-baz olup olmadığı sınavlarda karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden sınavlarda doğru cevap vermek için çamaşır suyu hakkında önemli olan bilgileri iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi sizlere çamaşır suyunun kimyasal formülünü ve asit-baz hangisi olup olmadığını kısaca anlatalım.

Çamaşır Suyu Asit mi Baz mı? Çamaşır Suyu Formülü Nedir?

  • Çamaşır suyu ==> Baz (Kuvvetli baz)
  • Çamaşır suyu pH ==> 12-13 aralığında
  • Çamaşır suyu içeriğindeki bileşen ==> NaClO (Sodyum Hipoklorit)

Çamaşır suyunun içerisinde NaClO yani “Sodyum Hipoklorit” bulunmaktadır. Tüm çamaşır sularının içerisinde bu bileşik mevcuttur. NaClO baz olduğundan dolayı çamaşır suyu da bazdır diyebiliriz. Çamaşır suyunun pH değeri yaklaşık olarak 12-13 arasındadır. Bundan dolayı çamaşır suyu kuvvetli bir bazdır. Çamaşır suyu kuvvetli baz olduğundan dolayı tehlikeli olabiliyor. Özellikle el teması, solunum yoluyla vb. şekillerde vücudumuza zarar verebiliyor. Bundan dolayı çamaşır suyu kullanırken ve temizlik yaparken dikkat etmemiz gerekiyor.

Çamaşır suyunun genel olarak formülü aşağıdaki gibidir. Daha doğrusu çamaşır sularında kullanılan bir madde olan NaClO’nun yani Sodyum Hipoklorit’in elde ediliş formülü aşağıdaki gibidir.

  • 2NaOH + Cl2 → NaCl + NaClO + H2O

Kısacası; çamaşır suyu bazdır. Üstelik kuvvetli bir bazdır. Çamaşır suyunun pH değeri 12 civarlarındadır. Haliyle kuvvetli bir bazdır ve tehlikelidir. Bu yüzden kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar, sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir