Windows 10 Hızlı Başlatma Nasıl Kapatılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 10 bilgisayarlarda hızlı başlatma nasıl kapatılır onu anlatacağız.

Windows 10 bilgisayarlarda hızlı başlat seçeneği otomatik olarak varsayılan şekilde karışımıza çıkmaktadır. Bu hızlı başlat ile bilgisayar daha hızlı açılmaktadır. Fakat hızlı açılmasının yanında bunun bir olumsuz yanı vardır diyebiliriz. Çünkü hızlı başlat ile bilgisayar açılınca ve kapanınca bilgisayar tam kapanmamış oluyor. Yani sanki uyku modundaymış gibi bilgisayar tüm donanımlarını kapatmıyor. Haliyle uyku modundaymış gibi hızlı bir şekilde açılıyor. Bu durum da bazı güncellemelerin aktifleşmesini engelliyor diyebiliriz. Örneğin ekran kartınızı güncellediniz diyelim. Bu durumda bilgisayarın tamamen kapanıp açılması gerekiyor ki güncelleme tamamlanabilsin. Ama hızlı başlat ile kapanıp açılınca bu durum gerçekleşmiyor.

İşte bu ve bu gibi durumlar için hızlı başlatı kapatmamız iyi olabilir. Peki hızlı başlat nereden kapatılır şimdi resimler eşliğinde gösterelim.

Windows 10 Hızlı Başlat Nasıl Kapatılır?

1-) Öncelikle başlat menüsünden “Denetim Masası” ‘nı açıyoruz. Ardından “Donanım ve Ses” kısmına giriyoruz.

2-) Ardından “Güç Seçenekleri” ‘ne giriyoruz.

3-) Sonrasında ise sol menülerden “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” linkine tıklıyoruz.

4-) Sonrasında aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Buradan da “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” linkine basıyoruz. Burası aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi başlığın hemen altında yer alıyor.

5-) Sonrasında ise “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” kısmındaki tik işaretini kaldırıyoruz. Son olarak “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basıyoruz ve böylelikle hızlı başlatı kapatmış oluyoruz.

Bu şekilde windows 10’da hızlı başlatı kapatabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir