Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere windows 10 bilgisayarlarda sistem geri yüklemesi nasıl yapabiliriz onu anlatacağız.

Eğer bilgisayarınıza format atmak istemiyorsanız ve eski haline çevirmek istiyorsanız sistem geri yükleme tam size göre.Sistem geri yükleme sayesinde bilgisayarınızı eski bir tarihe aktarabiliyorsunuz.Yani bir nevi fabrika ayarlarına geri dönmek gibi bir şey bu.Atıyorum bilgisayarınıza bugün virüs girdi diyelim.Sizde format atmak istemiyorsunuz sonuçta üşeniyorsunuz vs.Haliyle sistem geri yükleme yaparak 1 ay öncesine bilgisayarı çevirebiliyorsunuz bu sayede de virüsten korunmuş oluyorsunuz.Peki windows 10’da sistem geri yüklemesi nasıl yapılır şimdi onu anlatalım.

1-) Öncelikle masaüstünden Bilgisayarım(Bu bilgisayar) kısmına sağ tıklıyoruz ve “Özellikler” kısmına giriyoruz.

2-) Ardından sol menüden “Gelişmiş sistem ayarları” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında açılan pencereden üst menüden “Sistem Koruması” kısmına giriyoruz.

4-) Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi “Sistem Geri Yükleme” butonuna basıyoruz.

5-) Ardından karşımıza yeni bir pencere açılacaktır.Oradan “İleri” butonuna basıyoruz.

6-) Son olarak karşımıza aşağıdaki gibi bir yer açılacaktır.Buradan da hangi eski tarih çıkıyorsa ve hangisini seçmek istiyorsak onu seçiyoruz ve “İleri” diyerek bilgisayarımızın o tarihteki sürümünü yüklüyoruz.

7-) Bu sayede bilgisayarımızı eski tarihine aktarmış oluyoruz.Böylelikle formata gerek kalmadan sanki format atarmış gibi dosyalarımızı güncellemiş oluyoruz.Bu işlem sırasında hangi tarihe yüklerseniz o tarihteki dosyalar yine bilgisayarınızda kalır.Ama aradaki günlerde bilgisayarınıza bir şey yüklediyseniz onlar silinir.

NOT = Ek olarak bu işlemi biz windows 10 işletim sisteminde anlattık.Fakat sizler diğer işletim sistemlerinde de örneğin windows 7’de “Başlat>Programlar>Sistem Araçları>Sistem Geri Yükleme” yolunu izleyerek sistem geri yüklemeyi yapabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.Umarız yararlı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir