Windows 10 Yazı Tipi (Font) Değiştirme Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 10’da yazı tipi nasıl değiştirilir resimler eşliğinde göstereceğiz.

Her işletim sisteminin kendine özel yazı tipi vardır. Windows 10’da da aynı şekilde sabit yazı tipi bulunmaktadır. Fakat bunu istediğiniz aman değiştirebiliyorsunuz. Şimdi maddeler halinde windows 10’da yazı tipi yani font nereden değişir onu anlatalım ve tekrar eski haline nasıl çevrilir onu gösterelim.

1–) Öncelikle başlat menüsünden Denetim Masası‘nı açıyoruz. Ardından “Sistem ve Güvenlik” kısmına giriyoruz.

2–) Sonrasında sol menüden “Görünüm ve Kişiselleştirme” linkine basıyoruz.

3–) Ardından açılan yerde “Yazı Tipleri” bölümüne giriyoruz.

4–) Sonrasında ise burada windows 10 üzerinde yüklü olan veya yüklenecek olan yazı tipleri bulunuyor. Buradan istediğinize 2 kere tıklayıp açın. Ardından fontun önizlemesini görebilirsiniz.

5–) Sonrasında yazı tiplerine 2 kere basıp açtığınızda karşınıza alttaki gibi bir ekran çıkacaktır. Buradan üst taraftaki “Yükle” butonuna basarak eğer yazı tipi bilgisayarınızda tanımlı değilse yüklenmiş oluyor.

6–) Böylelikle bilgisayarın yazı tipini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca yazı tipini yani fontu eski haline almak isterseniz de onun için sol menüden “Yazı tipi ayarları” kısmı var oraya giriyoruz.

7–) Buradan da altta gördüğünüz gibi “Varsayılan yazı tipi ayarlarını geri yükle” butonuna basıp “Tamam” butonuna basıyoruz. Böylelikle bilgisayarın ilk halindeki yazı tipi tekrar yüklenmiş oluyor ve eski ayarları geri açmış oluyoruz.

8–) Böylelikle yazı tipi ayarlarını anlattığımız şekilde kolaylıkla yapabiliyoruz.

Bu şekilde windows 10 bilgisayarlarda yazı tipini değiştirebilir ve eski haline tekrardan çevirebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir