Windows 10’da Ekran Koruyucu Ekleme (Açma) Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Windows 10 bilgisayarlarda ekran koruyucu ekleme ve açma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bilgisayarda gerekli ayarları yaparsanız belli bir süre işlem yapmadığınızda otomatikman ekran koruyucu devreye girer. Bu ekran koruyucuyu dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Mesela ekrana kendi reklamınızı ekleyebilir, fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Veya değişik tasarımlı şekiller de ekleyebilirsiniz tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey. Normalde windows 10 bilgisayarlarda ilk başta ekran koruyucu pasif şeklindedir. Sonradan siz ekran koruyucu kullanmak isterseniz açmanız yani aktif yapmanız gerekmektedir. Şimdi lafı uzatmadan maddeler halinde Windows 10 ekran koruyucu açmayı ve ayarlarını nasıl yaparız onu anlatalım.

Windows 10 Ekran Koruyucu Açma ve Ayarları

1–) Ekran koruyucu açmak ve ayarlarına girmek için öncelikle başlat menüsünden bilgisayarın “Ayarlar” kısmına giriyoruz. Veya “Windows tuşu + I” tuşlarına basarsanız da ayarlar kısmını direkt olarak açmış olursunuz.

2–) Ardından “Kişiselleştirme” kısmına giriyoruz.

3–) Sonrasında soldaki menülerden “Kilit ekranı” bölümünü açıyoruz.

4–) Ardından biraz aşağıya iniyoruz ve orada yer alan “Ekran Koruyucu Ayarları” linkine tıklıyoruz.

5–) Sonrasında karşımıza yeni bir pencere çıkacak. Buradan ekran koruyucu ayarlarını yapabiliyoruz. Aşağıda gördüğünüz gibi normalde yok şeklinde gözükür. Fakat oraya tıklarsanız ekran koruyucu için seçeneklere göz atabilirsiniz.

6–) Mesela ekran koruyucunuzda yazı yazmasını istiyorsanız “3B Metin” ‘i seçmeniz gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra sağdaki “Ayarlar” butonuna basınız.

7–) Ardından burada ekranda ne yazmasını istiyorsanız onu yazın ve diğer ayarları yapın. Mesela biz “mmsrn.com” şeklinde yazdırmak istedik. En sonunda tamam butonuna basıyoruz.

8–) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi ekran koruyucu bekleme süresi var oradan dakikayı ayarlayabilirsiniz. Diğer ayarlar da aynı şekilde buradan yapılıyor. Hepsini yapabilirsiniz. Ardından “Uygula > Tamam” butonlarına basarak ekran koruyucu aktif edebilirsiniz.

9–) Son olarak ekran koruyucunun ekran görüntüsünü de sizlerle paylaşalım. Aşağıda gördüğünüz gibi kendi yaptığımız ekran koruyucu mevcuttur.

10–) Sizler de metin yazısını değiştirerek kendi yazınızı ekleyebilirsiniz. Dilerseniz reklam amaçlı yazılar yazabilirsiniz. Mesela internet cafe sahibiyseniz kendi ekran koruyucunuzu özel olarak yapabilirsiniz.

Bu şekilde ekran koruyucuyu açabilir ve kullanabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir