Windows 10’da Kamera Nasıl Sıfırlanır? (Kamera’ya Format Atma)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 10’da kamera uygulaması nasıl sıfırlanır onu anlatacağız.

Kamerayı arkadaşlarımızla konuşurken, fotoğraf çekilirken vb. yerler için sıklıkla kullanabiliyoruz. Fakat Windows 10’da bazı zamanlar kamera kendiliğinden bozulabiliyor. Bunun birçok sebebi olabilir fakat windows 10’a sıklıkla güncelleme geldiği için bu güncellemelerden dolayı çakışma olmuş olabiliyor. İşte bu esnada kamera uygulamasını sıfırlar yani bir nebze kameraya format atarsak kamera ilk zamanki gibi düzgün çalışır hale gelecektir. Üstelik kamera sıfırlama işlemi de çok kolay yapılıyor. Dediğimiz gibi kameranızda bozulma varsa veya “bir şeyler ters gitti” tarzında bildirim alıyorsanız sıfırlama yaparak bu hataları çözmüş olursunuz.

NOT = Sıfırlama işinin bir diğer adı format atmak olduğundan başlığa da o şekilde yazdık. Yani cep telefonlarında fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi nasıl format atmak anlamına geliyorsa burada da sıfırlama işlemi format anlamına gelmektedir diyebiliriz.

Şimdi adım adım windows 10’da kamera nasıl sıfırlanır yani kameraya format nasıl atılır onu anlatalım.

Windows 10 Kamera Uygulaması Nasıl Sıfırlanır?

1-) Öncelikle başlat menüsünü açıyoruz ve “Ayarlar” butonuna tıklıyoruz.

2-) Ardından bu sayfadan “Uygulamalar” bölümüne giriyoruz.

3-) Sonrasında sol menülerden “Uygulamalar ve özellikler” kısmını açıyoruz.

4-) Burada ise bilgisayardaki tüm uygulamalar gözükecektir. Bu yüzden alfabetik olarak “K” harfine geliniz ve “Kamera” uygulamasını bulunuz. Ardından 1 kere tıklayın ve alt tarafta “Gelişmiş seçenekler” linki çıkacak ona basın.

5-) Sonrasında ise yine biraz aşağı doğru iniyoruz ve burada sıfırla alanını buluyoruz. Ardından “Bu uygulama doğru çalışmıyorsa, sıfırlayın. Bu uygulama yeniden yüklenecek ve varsayılan ayarlarına geri dönecektir. Belgeleriniz etkilenmez.” uyarısının hemen altındaki “Sıfırla” butonuna basıyoruz.

6-) Sonrasında bizlere tekrar bir uyarı daha verecektir. Son olarak yine “Sıfırla” butonuna basıyoruz ve böylelikle kameramızı sıfırlamış oluyoruz yani fabrika ayarlarına geri getirmiş oluyoruz.

7-) Son maddede çıkan uyarıda da gördüğünüz gibi sıfırla butonuna bastığınızda kamera uygulamasının bilgisayar üzerindeki verileri ve tüm detayları kalıcı olarak silinmiş olur. Ardından kamera uygulaması tekrardan sıfırdan kurulmuş olur ve güzel bir şekilde çalışır hale gelir. Böylelikle kameradan bir daha hata almazsınız. Eğer sıfırladıktan sonra yine hata alırsanız tekrar sıfırlama işlemini yapabilirsiniz.

Bu şekilde kamera uygulamasını sıfırlayabilir yani kameraya format atabilir ve tüm hataların çözülmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kameranız eskisi gibi düzgün çalışır hale gelecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir