Windows 7, 8, 10’da AppData Klasörü Gözükmüyor Nasıl Açarım?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Windows 7, 8, 8.1 ve Windows 10 bilgisayarlarda’ki AppData klasörü nereden ve nasıl açılır onu anlatacağız.

AppData klasörü bilgisayarın en önemli klasörlerinden (dosyalarından) birisidir. Bu klasör bilgisayarın sistem klasörü olarak geçmektedir. Bazı oyunlar, programlar vb. uygulamalar için AppData klasörü içerisinden ayarlar yapılabiliyor. Kısacası çok önemli bir dosyadır diyebiliriz. Peki şimdi gelelim asıl konumuza. Bu dosya bazı windows bilgisayarlarda gözükmemektedir. Daha doğrusu belirtilen adreste bu klasörü bulamıyoruz. Şimdi bu Appdata dosyası neden gözükmüyor ve nasıl açabiliriz maddeler halinde onu anlatalım.

Windows Bilgisayarda AppData Klasörü Gözükmüyor Nasıl Açılır?

*** Arkadaşlar AppData klasörü sistem dosyası olduğundan dolayı bazı bilgisayarlarda gizli klasör şeklinde olabiliyor. Bu yüzden yapmamız gereken tek şey gizli dosyaları göstermeyi aktif etmektir. Ardından Appdata klasörü bilgisayarınızda görünecektir. Hemen resimli olarak anlatıma geçelim.

1–) Öncelikle dediğimiz gibi appdata klasörü gizli olduğu için gizli klasörleri açmamız gerekiyor. Bunun için ilk önce herhangi bir dosya açın. Ardından sol üstten “Düzenle” butonuna basınız. Sonrasında “Klasör ve arama seçenekleri” kısmına giriniz.

2–) Sonrasında çıkan ekranda üst menüden “Görünüm” kısmına basıyoruz. Oradan da “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” butonuna tik atıyoruz. Sonrasında “Uygula > Tamam” butonuna basıyoruz.

3–) Böylelikle gizli klasörleri de göstermiş olduk. Şimdi appdata klasörüne gidelim. Öncelikle Bilgisayar‘a giriyoruz. Ardından Yerel Disk (C:)‘yi açıyoruz.

4–) Sonrasında “Kullanıcılar” dosyasına giriyoruz.

5–) Ardından kullanıcı adı yazan klasörü açınız. Bizim bilgisayar Acer olduğu için kullanıcı adı da acer şeklindedir.

6–) Sonrasında ise burada “AppData” klasörü yer almaktadır.

7–) Bu klasörde genelde 4 dosya yer alıyor. Bunlar Local, Localfontconfig, LocalLow ve Roaming dosyalarıdır. Genelde yapılan ayarlar Local dosyası içerisinde bulunmaktadır.

Böylelikle appdata klasörünü açmış bulunmaktadır. Ayrıca apptada klasör yoluna (klasör konumuna) “C:\Users\acer\AppData” şeklinde ulaşabilirsiniz.

  • AppData klasör konumu ==> C:\Users\acer(Kullanıcı Adı)\AppData

AppData Dosyasını Açmanın Alternatif Yöntemi

1–) Buna ek olarak appdata klasörünü açmak için 2. bir yöntem daha vardır. Bunun için başlat menüsünden çalıştırı açınız. Ardından çalıştıra %AppData% şeklinde yazın ve Tamam butonuna basınız.

2–) Ardından AppData’nın Roaming dosyasına gitmiş olursunuz. Buradan bir üst klasöre giderseniz yani bir geriye giderseniz AppData klasörüne gelmiş olursunuz.

NOT = Appdata klasörü windows 7, 8, 8.1 veya windows 10 bilgisayarların hepsinde bu anlattığımız şekilde açılmaktadır. Yani kısaca gizli klasörleri göster deyin sonra C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData konumuna giderek app data dosyasını açabilirsiniz. Yani tüm windows bilgisayarlarda böyle açılmaktadır. Ayrıca başlat menüsüne %AppData% yazıp açarsanız da yine bu klasörü açmış olursunuz.

Bu şekilde appdata dosyasını açmış oluyoruz. Takıldığınız yerler olursa yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir