Windows 7 Klasör ve Dosyalar Nasıl Şifrelenir? (Programsız)

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere windows 7 bilgisayarlarda klasör ve dosyalara programsız şekilde nasıl şifre koyarız onu anlatacağız.

Bilgisayarımızdaki dosyalara veya klasörlere bir çok programla şifre koyabildiğimiz gibi bu yazımızda anlatacağımız programsız şekilde de şifre konulmaktadır.Biraz zahmetli iş olsa da anlattıklarımı harfiyen yaparsanız 1 kere yaptığınızda aklınızda kalacaktır ve sonrakilerde işiniz kolay olur.Bu şifreleme işlemiyle bilgisayarınızı sizden habersiz kullananların şifrelediğiniz dosyaları açması zor olacaktır.Bu yöntem ile her türlü dosyayı, klasörü, programı şifreleyebilirsiniz.

Şimdi sizlere windows 7’de klasörlere,dosyalara vb. her şeye nasıl programsız şifre kurabiliriz madde madde anlatalım.

1–) Öncelikle arkadaşlar programsız şekilde dosyalara veya klasörlere şifre koymamız için yeni bir metin belgesi oluşturuyoruz.Metin belgesine aşağıda paylaştığımız kodu yapıştırıyoruz.

Kodu ekledikten sonra “BURAYA ŞİFRE YAZILACAK” yazan kısma oluşturmak istediğimiz şifreyi yazıyoruz.Biz örnek olarak “12345” şifresini koyduk.

2–) Şifreyi yazdıktan sonra metin belgesinden üst menüden “Dosya > Farklı Kaydet” kısmına basıyoruz.

3–) Sonrasında bu metin belgesini uzantısı “.bat” olacak şekilde kaydediyoruz.Mesela biz “sifre.bat” olarak kaydettik.Sizler de bu şekilde kaydedebilirsiniz.

4–) Aşağıda gördüğünüz gibi sifre.bat dosyamızı oluşturmuş olduk.Bu bat dosyası ise istediğimiz şeyleri şifreleyebileceğiz.

5–) Sonrasında şifrelemek istediğimiz klasörü veya dosyayı sifre.bat‘ın üzerine getiriyoruz.Yani mouse ile şifrelemek istediğimiz dosyayı tutup sifre.bat dosyasına götürüyoruz otomatikman o açılmış olacak.

6–) Eğer otomatik açılmazsa götürme işlemini yaptıktan sonra .bat dosyasına 2 kere tıklayıp açın.Ardından aşağıdaki gibi klasör kilitlensin mi diye bir uyarı gelecek.Burada evet olarak “e” harfini yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

7–) Ardından bizden şifremizi isteyecek.Hatırlarsanız ilk maddede kodda şifre yazmıştık.İşte o şifremizi buraya gireceğiz.Biz örnek olması için 12345 yapmıştık şifreyi onu giriyoruz.

8–) Ardından klasörümüz şifrelenmiş oldu.Aşağıda gördüğünüz gibi “Kilitli” dosyasında şifrelediğimiz dosya mevcut olacaktır.

9–) Bu şekilde her türlü dosya, program, oyun, belge, resim, müzik, video vb. tüm dosyaları programsız olarak şifreleyebiliyoruz.

NOT = Bu yönteme ek olarak dediğimiz gibi programlı şekilde de şifre kurabilirsiniz.Ama bilgisayarınıza dışarıdan program yüklemeniz gerekiyor o yöntemler için.Fakat burada programa gerek duymadan direkt olarak metin belgesinden halledebiliyoruz.Programlı şekilde şifre kurmayı da ilerleyen yazılarımızdan anlatacağız.

Yazımızın sonuna geldik.Umarız faydalı olur.Anlamadığınız yerleri yorum kısmından sorabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir