Windows Bilgisayarı Uyku Moduna Alınca İnternet Kesiliyor Sorunu Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 7, 8, 8.1 ve 10 işletim sistemli bilgisayarları uyku moduna alınca internet bağlantısının kesilmesi sorununun çözümü paylaşacağız.

Bilgisayarı sürekli açık bırakmamak için ara sıra uyku moduna almayı düşünürüz. Fakat bu işlem sırasında yani bilgisayarı uyku moduna alınca eğer herhangi bir ayar yapmadıysanız internet bağlantısı kesilir. Ama bunun çözümü var. Aşağıda anlatacağımız yöntemi yaparsanız windows bilgisayarınız uyku modunda olsa bile arka planda internet bağlantısı açık kalmaya devam eder.

Bu daha çok online oyun oynayanların işine yarayacak bir durumdur. Mesela Silkroad Online, Metin 2 gibi oyunları oynuyorsanız ve afk kalmanız gerekiyorsa bu durumda bilgisayarı uyku moduna alıp keyfinize bakabilirsiniz. Tabii aşağıdaki internet olayını da halletmeniz gerekiyor. Sonrasında bilgisayar kapalı bile olsa arka planda oyun açık kalacak pazar kurma, taxi yapma, çar kasma vs. oyun içi etkinlikleri yapabileceksiniz. Şimdi maddeler halinde bilgisayarı uyku moduna alınca internet bağlantısının kesilmemesi için ne yapılmalıdır onu anlatalım.

1-) Öncelikle bilgisayarımızdan başlat menüsüne girip arama yerine “Aygıt Yöneticisi” yazıyoruz ve onu açıyoruz.

2-) Ardından “Ağ bağdaştırıcıları” bölümünü açıyoruz. Oradan da internet wireless’inizin markası neyse ona sağ tıklıyoruz. Genelde en üstte yazan olur siz artık bakarsınız duruma göre. Mesela bizdeki “intel dual band wireless ac 3160” bu yüzden buna sağ tıkladık.

3-) Ardından buraya sağ tıklayıp en alttaki “Özellikler” butonuna basıyoruz.

4-) Sonrasında ise aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Buradan sağ en üstteki “Güç Yönetimi” bölümüne geliyoruz. Ardından aşağıda çıkan “Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın.” kısmındaki tik işaretini kaldırıyoruz. Sonrasında “Tamam” butonuna basıyoruz.

5-) Tik işaretini kaldırıp tamam dedikten sonra artık bilgisayarı uyku moduna alsanız bile arka planda internet bağlantısı kesilmemiş olacak tam tersine internete bağlı kalmış olacaktır.

NOT = Bu işlem windows 7, 8, 8.1 ve 10 işletim sistemlerinin hepsinde olmaktadır. Yani tüm windows bilgisayarlarda bu yöntemi yapabilirsiniz, çalışmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir