Windows Bilgisayarlarda Dosya Adı Koyamayacağınız İsimler

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere windows işletim sistemli bilgisayarlarda dosya adını veremeyeceğimiz bazı kelimeleri paylaşacağız.

Her gün yeni bir ilginç bilgiyi sizlere aktarmaya çalışıyoruz.Bugün de yeni bir şey keşfettik diyebiliriz.Windows işletim sistemli bilgisayarlarda bazı kelimelerde dosya açı açılamıyor.Evet yanlış duymadınız bildiğiniz dosya adı açarken hata veriyor.Peki bunların isimleri ve nedenleri nelerdir şimdi onları anlatalım.

Öncelikle windows işletim sistemli bilgisayarlarda dosya adlarına con, nul, aux, lpt1, prn, com1, com2 isimlerini verince dosya oluşturulamıyor.Aşağıdaki gibi bir hata veriyor.İsterseniz deneyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi hata bu şekildedir.Bunun nedeni ise şöyle;

Mesela con kelimesini ele alalım.Bilgisayarda con, console anlamına geliyor.Yani “console” kelimesinin kısaltmasıdır.Bu console ise ekran ve klavyedeki giriş çıkışları yakalamak ve kontrol etmek için kullanılıyor.Bu yüzden bilgisayarda her hangi bir şeyle çakışma olmaması için klasör adına “con” ismini koyamıyoruz.

Diğer kelimelerin de aynı şekilde bir anlamı var ve çakışma olmasın diye windows bu isimlerle klasör açmanıza izin vermiyor.Yoksa başka bir nedeni bulunmamaktadır diye biliyoruz yine de farklı nedenleri varsa yorum kısmında bizleri bilgilendirebilirsiniz.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir