Word Kaynakça Nasıl Eklenir? Word Alıntı ve Kaynakça Ekleme

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Word’de kaynakça nasıl ve nereden eklenir onu anlatacağız.

Microsoft Word bilgisayarda en çok kullanılan programların başında gelmektedir. Okul ödevlerimizi, sunumlarımızı, iş yeri için gerekli notları genellikle Word üzerinden yaparız. Özellikle Word’ü en çok öğrenciler kullanmaktadır. Üniversitede ise Microsoft Word en çok tez yazma sırasında kullanılır. Çünkü Word’de tez yazmak için tüm özellikler bulunur. Yani alıntı yapmak, kaynakça eklemek, dipnot ekleme gibi tezde olması gereken özellikler Word ile yapılabiliyor. Şimdi sizlere Word’de kaynakça nereden ekleniyor görseller eşliğinde anlatalım.

Microsoft Word’de Kaynakça Nereden Eklenir?

1-) Word’de kaynakça eklemeden önce alıntı eklememiz lazım. Çünkü alıntı ekledikten sonra kaynakça bölümü otomatikman eklenmiş olacaktır. O yüzden ilk önce alıntı eklemeyi sizlere gösterelim. Alıntı eklemek için Word’den üst menüden “Başvurular” kısmına giriyoruz. Ardından “Alıntı Ekle” butonuna basıyoruz. Sonrasında ise “Yeni Kaynak Ekle” kısmına tıklıyoruz.

2-) Ardından burada yeni kaynağımızı ekliyoruz. Yani burada doldurduğunuz bilgiler kaynakça kısmında otomatik olarak çıkacaktır. Biz örnek olması açısından bu bölümü rastgele doldurduk. Ardından “Tamam” butonuna basıyoruz.

3-) Şimdi kaynakça eklemeyi anlatalım. Word’de kaynakça eklemek için üst menüden “Başvurular” kısmını açıyoruz. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Kaynakça” butonu gözükecek, ona tıklıyoruz.

4-) Kaynakça butonuna tıkladıktan sonra karşımıza 2 seçenek çıkacak. Buradan üstteki kısma tıklıyoruz. Dilerseniz alttaki bölümü de seçebilirsiniz. Üstteki “Kaynakça” başlığında, alttaki ise “Sözü Geçen Çalışmalar” başlığında olacaktır.

5-) Kaynakça kısmına bastıktan sonra artık Word belgesine kaynakça sayfasını eklemiş oluruz. Aşağıda gördüğünüz gibi 2. maddede alıntı eklediğimiz bilgiler kaynakça kısmında otomatikman gözükmüş oldu. Sizler de bu şekilde kaynakça ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

6-) Dilerseniz kaynakça kısmına manuel elle yeni kaynakça bilgisi girebilirsiniz. Veya alıntı ekleyerek otomatikman bu sayfada gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde alıntı ve kaynakça ekleyebilirsiniz. Ödevlerinizin sonuna kaynakça eklenmesi not olarak + puan kazanmanızı sağlayabilir. Çünkü kaynakça bölümü eklemek öğretmenler tarafından iyi karşılanıyor. İyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir