Word’de Aynı Anda Rakamlar ve Sayılar Toplu Nasıl Değiştirilir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Word’de aynı anda rakamları, sayıları ve basamakları nasıl değiştirebiliriz onu anlatacağız.

Microsoft Word’de uzun bir yazıda istediğiniz yerleri anında değiştirebiliyorsunuz. Word’deki Bul ve Değiştir özelliği ile toplu olarak yazıları veya sayıları değiştirmek mümkün. Aslında bu özellik en çok metin değişikliği için kullanılıyor. Fakat rakamları da aynı anda toplu olarak değiştirebiliyoruz veya silebiliyoruz. Diyelim ki çok uzun bir yazınız var. Burada yer alan sayıları veya rakamları (1, 2, 3, 4, 5, …vb.) değiştirmek istiyorsunuz. Bunu teker teker yapabildiğiniz gibi toplu şekilde yapmak da mümkün. Ama bu özellik sadece Microsoft Word’de var. Wordpad ve Metin Belgesinde aynı anda toplu değişiklik maalesef olmuyor. Yani aynı anda dediğimiz tüm sayılar şeklinde. Diyelim ki bir metinde 200 tane sayı geçiyor. Bunları aynı anda tek tuşla silebilirsiniz veya yerlerine başka bir şey yazabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan görsel olarak anlatıma geçelim.

Microsoft Word Aynı Anda Sayıları Toplu Olarak Değiştirme

1-) Öncelikle Microsoft Word belgemizi açıyoruz. Buraya metnimizi yapıştırıyoruz. Biz örnek olması açısından deneme yazısı ekledik. Aşağıda gördüğünüz gibi yazı içerisinde sayılar da mevcut.

2-) Buradaki tüm sayıları aynı anda değiştirmek için, silmek için veya yerlerine başka bir karakter eklemek için öncelikle sağ üst taraftan “Değiştir” butonuna basıyoruz.

3-) Akabinde aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan “Tüm Seçenekler” bölümüne tıklıyoruz.

4-) Sonrasında alttaki “Özel” butonuna tıklıyoruz.

5-) Ardından burada açılan seçeneklerden sadece rakamları değiştireceğimiz için “Herhangi Bir Basamak” kısmına tıklıyoruz.

6-) Sonrasında Aranan kısımda ^# değeri yazacaktır. (Aslında bu değer tüm rakamları aynı anda değiştiremeye yarıyor. Fakat word ve wordpad’da bu olmuyor özellikle wordpad’de denedik çalışmadı.) Ardından Yeni değer bölümüne tüm rakamları neye çevirmek istiyorsanız neye dönüştürmek istiyorsanız onu yazın. Mesela biz tüm rakamları sileceğiz diyelim o zaman space ile 1 boşluk bırakabiliriz. Böylelikle rakamlar silinmiş gözükecektir. Dilerseniz hiç space bırakmadan da orayı boş bırakarak işlem yapabilirsiniz. Yine de rakamlar silinmiş gözükür. Ne ile değiştirmek istediğinizi “Yeni Değer” kısmına yazın. En sonunda ise “Tümünü Değiştir” butonuna basıyoruz.

NOT = Rakamların silinmesi için Space ile boşluk bırakmaya gerek yok.
NOT = Rakamların silinmesi için Space ile boşluk bırakmaya gerek yok.

NOT = Boşluk bırakmayıp öylece bıraksanız da yine de rakamlar silinmiş gözükür. Boşluk bırakmanıza gerek yok!

7-) Böylelikle aşağıda gördüğünüz gibi rakamlarımız toplu olarak silinmiş oldu.

Gördüğünüz gibi belgedeki tüm rakamları böylelikle boşluk ile değiştirmiş olduk yani bir nevi silmiş olduk. (Aslında boşluk bırakmaya gerek yok yeniden denedik hiç bir şey yazmayınca da tüm rakamlar silinmiş oluyor.) Aynı şekilde sizler boşluk tuşu yerine başka bir şey yazarsanız tüm rakamlar ona dönüşür.

Örneğin tüm rakamlar yerine * sembolü yazacağız diyelim. O zaman aşağıda gördüğünüz gibi yeni değer bölümüne “*” yazıyoruz.

Sonrasında tümünü değiştir dediğimizde aşağıdaki gibi rakamlar yıldız olacaktır.

Bu şekilde Word belgesinde aynı anda toplu olarak sayıları değiştirebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir