Word’de Sayfaya Filigran Ekleme Nasıl Yapılır? (Arka Plana Yazı Yazmak)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Word’de sayfaya filigran ekleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Microsoft Word’de önemli bir sunum, belge vb. dosyalar hazırlayınca dilerseniz sayfaların arka tarafına kendi özel filigranınızı ekleyebilirsiniz. İllaki denk gelmiştirsiniz mesela ÖSYM’nin sınavlarında kağıtların arka planında nasıl ÖSYM gri renkli yazı yazıyorsa aynı şekilde sizler de kendi hazırladığınız sayfaya özel reklam filigranı ekleyebilirsiniz. Bu sayede hazırlamış olduğunuz dosya, sunum, tez, proje vb. her neyse bu internette yayılsa bile bu dosyayı okuyanlar sizin reklamınızı yani orijinal kimliğinizi de öğrenmiş olacaktır. Bu bakımdan filigran eklemek gerçekten önem kazanabiliyor. Şimdi sizlere Word’de filigran nasıl eklenir onu gösterelim.

Microsoft Word Sayfa Arkasına Filigran Ekleme Nereden ve Nasıl Yapılır?

1-) Word’de filigran eklemek için öncelikle üst menüden “Sayfa Düzeni” kısmına giriyoruz. (Bazı Word’lerde Tasarım>Filigran kısmından açıyoruz.)

NOT = Word 2010’da sayfa düzeninden filigran açılabiliyor. Daha güncel sürümlü Word programlarında Tasarım sekmesinden Filigran’a girebilirsiniz.

2-) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Filigran” butonuna tıklıyoruz.

3-) Sonrasında burada hangi filigranı ekleyecekseniz onun üzerine tıklayın. Örneğin “Acil” filigranını ekledik diyelim.

4-) Gördüğünüz gibi sayfanın arka planında gri renkli Acil yazısı çıkacak. İşte burayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yani istediğiniz yazıyı filigrana ekleyebilirsiniz.

5-) Filigrana istediğiniz yazıyı eklemek için yine “Filigran” butonuna basıyoruz. Ardından aşağıda çıkan “Özel Filigran…” kısmına tıklıyoruz.

6-) Özel filigran menüsüne tıkladıktan sonra küçük bir pencere karşımıza gelecek. Buradan aşağıda gördüğünüz gibi “Metin” kısmına hangi filigranı eklemek isterseniz oraya yazınızı yazabilirsiniz. Mesela biz “mmsrn.com” yazdık. Sizler de kendi reklamınızı veya yazmak istediğinizi bu alana yazın. Yazıyı yazdıktan sonra aşağıdan “Uygula” ve “Tamam” butonlarına basın.

7- ) Böylelikle özel filigranımız eklenmiş oldu. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi Word’de sayfanın arka temasında “mmsrn.com” yazısı çıktı. Sizler de bu şekilde kendinize özel filigran oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde Word’de özel filigran oluşturabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir