Word’de Sayfayı Sütunlara Bölme Nasıl Yapılır? Metni (Yazıyı) Sütuna Bölme

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazıda sizlere Microsoft Word’de sayfayı sütunlara nasıl böleriz onu anlatacağız.

Word’de bir sayfayı 2’ye veya 3’e bölebilirsiniz. Yani 1 sütunlu, 2 sütunlu veya 3 sütunlu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede 1 sayfaya daha çok yazı sığabilir. İllaki okulda, sınavlarda denk gelmiştirsiniz. Bazı sınavlarda sayfa ikiye bölünür sol sütundan 1, 2, 3 vb. şeklinde sorular devam eder. Soruların devamı ise ardından sağ sütuna geçerek ilerler. Bu şekilde hem sayfaya tasarım yapılmış olur hem de yazıdan yer avantajı sağlanmış olur.

Peki Word’de sayfayı sütuna nasıl ayırırız, nasıl böleriz şimdi onu anlatalım.

Word’de Sayfa Sütunlara Nasıl Bölünür?

1-) Öncelikle Microsoft Word programını açıyoruz. Sayfada normal metnin yazılı olması gerekmektedir. Sonrasında üst menüden “Sayfa Düzeni” kısmına giriyoruz.

2-) Akabinde buradan “Sütunlar” butonuna basıyoruz. Oradan da metni kaç sütuna bölmek istiyorsak onu seçiyoruz. Mesela biz diyelim ki ikiyi seçtik. O zaman sayfa 2’ye bölünmüş olacaktır.

3-) Aşağıdaki gördüğünüz gibi böylelikle sayfamız 2’ye bölünmüş oluyor.

4-) Eğer üçü seçseydik aşağıdaki gibi gözükmüş olurdu.

5-) Bu şekilde sayfayı sütunlara bölebiliyoruz. Ek olarak “Sütunlar” butonuna tıkladıktan sonra en aşağıda çıkan “Diğer Sütunlar” butonuna basarsanız burada daha detaylı ayarlama yapabilirsiniz. Yani diğer sütunlar bölümünde daha ayrıntılı ayarlar yapılabiliyor. Orayı da kullanabilirsiniz.

Bu şekilde Word programında oluşturduğunuz sayfaları iki ve üç sütuna bölebilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar, iyi projeler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir