WordPress anasayfada yazı sabitleme nasıl yapılır? Yazıyı anasayfanın en üstüne sabitleme

WordPress en çok kullanılan web site altyapılarından birisidir. WordPress ile hızlı şekilde site kurabilir ve siteniz için içerik üretebilirsiniz.

WordPress’de yazdığınız yazılar anasayfada yayınlanır ve zamanla içerik girişi yaptığınızda yayınladığınız yazılar anasayfanın altına iner, geriye düşer. Yani zamanla sürekli içerik eklediğinizde siteye ilk giriş yaptığınız yazı arka taraflara gitmiş olur. Fakat bunu siz anasayfanın en üstüne sabitlemek isteyebilirsiniz.

Eğer anasayfanın en üstüne bir yazı sabitlerseniz o yazınız her zaman en üstte yer alır. Mesela çok değerli bir içeriğiniz, çok okunan bir yazınız varsa anasayfanın en üstüne sabitleyebilir ve daha da fazla okunmasını sağlayabilirsiniz. Hem seo açısından da bu çok önemlidir.

Peki WordPress’de eski yazıları anasayfada sabitlemeyi nasıl yaparız şimdi hem eski klasik editör düzenleyiciden hem de yeni düzenleyiciden anlatalım.

Eski (Klasik) Düzenleyicide Bir Yazıyı Anasayfada Sabitleme Nasıl Yapılır?

Eski editör kullananların sayısı yavaş yavaş azalıyor. Çünkü WordPress artık yeni düzenleyicisini kullanıcılarına açtı ve diğer eklentileri de bununla entegre etti. Haliyle eski düzenleyiciden birtakım hatalar alabilirsiniz. Bu yüzden yenisini kullanmanızı tavsiye ederiz. Yine de eski düzenleyici için anasayfaya yazı sabitleme nasıl yapılır gösterelim.

1-) Öncelikle anasayfanın en üstüne sabitleyeceğiniz en üstünde yayınlatacağınız yazıyı açın. Ardından sağ üst tarafta aşağıda gördüğünüz gibi “Görünürlük” kısmı var. Orada “Herkese açık Düzenle” yazan alanda mavi renkli “Düzenle” linkine basıyoruz.

2-) Sonrasında hemen aşağıda “Bu yazıyı ana sayfada sabitle” seçeneği çıkacak. Ona tik işareti atıyoruz.

3-) Sonrasında “Yayımla” butonuna bastığımızda bu yazı sitenin anasayfasında en üst bölümünde sabit olarak ayarlanacaktır. Yani 5 yıl önce bir yazı bile olsa böyle yaptığınızda sitenin en üstüne çıkmış olacaktır ve hep burada kalır. Siz tekrardan buraya girip tik işaretini kaldırırsanız anasayfa sabitlemesini de kaldırmış olursunuz.

Yeni Düzenleyicide Bir Yazıyı Anasayfada Sabitleme Nasıl Yapılır?

1-) Yeni editör-yazı düzenleyicisinde bu işlemi yapmak daha kolaydır. Öncelikle hangi yazıyı anasayfada sabitleyecekseniz onu açın. Ardından sağ üst tarafta belge ve blok başlığında 2 seçenek çıkacaktır. Buradan “Belge” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ‘Durum ve görünürlük’ başlığı altında “Blogun en üstüne sabitle” seçeneği çıkacak. İşte bu seçeneği işaretlerseniz yazınız sitenin en üstünde 1. sırada çıkacaktır ve burada sabit şekilde kalacaktır. Bu seçeneği seçtikten sonra sağ üst taraftaki “Yayımla” butonuna basmanız gerekiyor.

3-) Böylelikle yeni editör üzerinden de yazınızı anasayfada sabitleyebilirsiniz. Yine aynı yere girip tik işaretini kaldırarak anasayfa sabitlemesini de iptal edebilirsiniz.

Bu yazıda WordPress anasayfada yazı sabitleme nasıl yapılır onu anlattık. Umarız beğenirsiniz. İyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir