WordPress Siteye Disqus Yorum Alanı Eklemek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere wordpress siteler için yorum kısmını disqus yorum sistemine nasıl çevirebiliriz onu anlatacağız.

Öncelikle arkadaşlar disqus yorum sistemi çoğu sitelerin tercih ettiği hızlı ve kullanışlı bir sistemdir.Hem tasarım açısından hem de hız açısından normal yorum yapma alanlarına bin basar diyebiliriz.Daha önceden blogger siteler için disqus yorum alanı eklemeyi anlatmıştık.Şimdi de lafı uzatmadan wordpress siteler için disqus kurulumunu anlatalım.

1-) WordPress tabanlı sitelerimize disqus yorum alanı eklememiz için öncelikle www.disqus.com sitesine girip kendimize üyelik oluşturuyoruz.Ardından disqus.com a tekrardan giriş yapıyoruz ve aşağıdaki gibi “I want to install Disqus on my site” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında ise sitemizin ismini yazıyoruz “Create Site” tuşuna basıyoruz.

3-) Disqus.com üyelik oluşturduktan sonra wordpress’ten eklenti olarak sitemize yüklememiz gerekli.Eklentimizin adı “Disqus Comment System” ‘dir.Wordpress admin panelinden Eklentiler>Yeni Ekle kısmına girerek bu disqus eklentisini yüklüyoruz.Ardından eklentimizi aktifleştiriyoruz.

4-) Ardından admin panelinden Yorumlar>Disqus bölümüne giriyoruz.

5-) Sonrasında karşımıza disqus kullanıcı adı ve şifre girme alanı gelecektir.Oradan ilk başta oluşturduğumuz kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.

6-) Ardından sisteme giriş yaptığımızda karşımıza kayıt ettiğimiz yorum url’si gelecektir.Onu seçip “Next” butonuna basıyoruz ve bu şekilde disqus yorum alanımızı oluşturmuş oluyoruz.Hayırlı olsun.

NOT=Eğer disqus kurulduktan sonra önceki wordpress yorumlarınızın silinmesini istemiyorsanız wp admin panelinden “Yorumlar>Disqus” ve oradan da sağ üstte bulunan “Plugin Settings” bölümüne giriyoruz.Ardından oradan da aşağıdaki gördüğünüz gibi “Export Comments” butonuna basıyoruz ve wordpress’te var olan tüm yorumlarımızın disqus’a aktarılmasını sağlıyoruz.

Umarız faydalı olmuştur.Disqus eklentisi hakkında takıldığınız yerleri aşağıdan yorum atarak sorabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir