WowTurkey Kapandı mı, Neden Açılmıyor? WowTurkey Neden Kapandı?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere wowturkey.com sitesi neden açılmıyor, kapandı mı, neden kapandı hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye’nin ilk fotoğraf paylaşım sitelerinden kabul edilen wowturkey.com geçtiğimiz gün kapandı ve bundan dolayı siteye girilemiyor. Site 27 Ağustos 2023 Pazar günü erişime kapanmıştır. Elbette bu kadar resim arşivi bulunan sitenin kapanmasının nedeni merak ediliyor. Site gerçekten zamanında vikipediye bilgiler sunan sitelerin başında geliyordu. Yani sadece bilgi olarak değil fotoğraf arşivi olarak bile birçok kaynağa göre 1 milyondan fazla arşivin bulunduğu tahmin ediliyor. Gerçekten bu sayı epey fazla. Bundan dolayı sitenin kapanması birçok kişi tarafından üzüntüyle karşılandı. Peki, site neden kapandı? Kısaca anlatalım.

WowTurkey Neden Kapandı? WowTurkey Neden Açılmıyor?

Wowturkey.com 27 Ağustos 2023 tarihinde erişime kapanmıştı. Çoğu kullanıcı bu kadar arşivi bulunan sitenin neden kapandığını merak etmişti. Bu arada tekrar belirtelim wowturkey.com site yöneticileri tarafından kapatıldı diye biliyoruz, yani herhangi bir engelleme, kısıtlama vs. almadı. Normal şekilde site sahipleri tarafından erişime kapatıldı. Bunu belirtelim çünkü bazı kullanıcılar sitenin devlet tarafından vs. engellendiğini söylüyor. Fakat gerçek böyle değil. Sitenin tamamen site sahibi tarafından kapatıldığı tahmin edilmektedir.

Gelelim kapanma nedenine. Aslında bunun net bir açıklaması yok. Çünkü tam olarak neden kapatıldığı bilinmiyor, resmi bir açıklama gelmedi. Bazı kullanıcılara göre sunucu masraflarından dolayı, bazılarına göre ise siyasi nedenlerden dolayı kapatıldığı tahmin ediliyor. Fakat neden kapandığı hakkında net bir bilgi yok, resmi açıklama da yok diyebiliriz. Fakat wowturkey’in kapanması gerçekten arşiv açısından çok kötü oldu. Çünkü içerisinde binlerce hatta milyonlarca resim arşivi bulunuyordu. Bu açıdan tamamen kapatılması üzücü oldu diyebiliriz. Fakat site sahipleri yedekleri aldı mı veya başka bir alan adı ile yeniden siteyi aktif hale getirecek mi bilinmiyor, belki de böyle olacak. Yeni tasarımıyla aynı arşiv ve aynı site tekrar kurulabilir tahminleri de var.

Fakat şimdilik maalesef wowturkey.com ‘a giriş yapılamıyor. Haliyle resimlere ulaşmak da çok zor. Aslında “archive.org” sitesinden wowturkey’in geçmiş arşivine bakabilirsiniz. Fakat siteyi önceden kullananlar bilir, sitedeki resimleri tam HD görebilmek için üye girişi yapmak gerekiyor. İşte archive.org’dan sitedeki resimlere baksak bile üye girişi yapılamayacağı için haliyle resimler kalitesiz görünecek. Yani site arşivine bakılsa bile resimler net çıkmayabilir. Bunun dışında Google görsellerde indexli resimler bulunuyor. Bu resimlerin bazıları gerçekten HD kaliteli çıkıyor. Bizzat şuanda tekrar baktık ve birçok resmin kaliteli indexlendiğini gördük. Yani indexler silinmeden şuanda Google görsellerde “site://wowturkey.com” şeklinde aratma yaparsanız siteye yüklü resimleri görebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. wowturkey .net devam ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir