Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yatağa girmeden önce dua okumak ile ilgili pek çok hadis mevcuttur. Örneğin Hz Aişe’nin Hz Muhammedin uyumadan önce neler yaptığına dair sözleri vardır. Birçok hadis-i şerifte rivayet edilen bu durumlarla beraber yatarken okunacak dua konusunda önemli tavsiyeler sunulmaktadır.

Yatmadan önce okunacak dualardan biri ‘Allahümme bismike emütü ve ahya’ dır. Anlamı ise ‘Allah’ım, kendimi tamamen sana teslim ederek senin adınla uyurum ve uyanırım’dır.

Bu duanın Arapça’sı bu şekildedir;

İslam’da duanın çok önemli bir yeri vardır. Bu yüzden yatmadan önce okunacak dualar ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Yukarıda paylaştığımız dua Hazreti Muhammed (S.A.V.)’in uyumak için yatağına girerken okuduğu bir duayı rivayet etmektedir. Daha huzurlu bir şekilde uyumak için mutlaka bu duanın okunması gerekir. Bunun yanında uyurken korkan kişilerin de huzurlu bir şekilde uykuya dalması için bir takım dualar okuması önemlidir. Yatmadan önce buyrulan bir rivayette ise Hazreti Muhammed’in Fatiha, Nas, Felak, İhlas ve Ayetel Kürsi’yi yatmadan önce mutlaka okuduğu belirtilmektedir. Ayrıca Hazreti Ali’ye rivayet edilen bir buyrukta, Kâbe’yi ziyaret etmeden, cennette yerini hazırlamadan, küs olduğun biriyle barışmadan, Kuran’ı Kerimin tamamını okumadan ve 4000 dirhemlik sadaka vermeden uyunmaması gerektiği aktarılmıştır. Bu bilgilere dayanarak uyumadan önce dua okunmasının ne kadar önemli olduğu açıklanmıştır. Eğer uyku sırasında farklı problemler yaşıyorsanız yine Felak, Nas, Fatiha, İhlas ve Ayetel Kürsi okuyarak uyumaya çalışabilirsiniz. Ayrıca Ayetel Kürsinin sayısız faziletlerinide buradan okuyabilirsiniz: ayetelkursiduasi.com

Yatarken okunacak dualar kısaca bu şekildedir. Yapacağınız araştırmalarda daha pek çok bilgiye ulaşacağınızı ve bu konuda sunulan rivayetleri görebilirsiniz. Uykuda herhangi bir sorun yaşamamak ve huzurlu bir şekilde uyanmak için de okunacak duaların olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca manevi anlamda ne kadar rahat olursanız, gündelik işlerde ve uyku durumlarında da o kadar rahat olabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir