Yavru Kedi Sahiplenme ve İpuçları

Yavru kedi sahiplenme düşüncesi genellikle bir kediyi büyütme, onun gelişimini izleme, onun karakter gelişimini verilecek olan eğitimler ile sağlama düşüncesi ile gelişir. Bu sayede kedinin belli özelliklere sahip olması ya da kötü özellikler kazanmaması da yavrulukta verilecek olan eğitimler ile mümkün hale getirilebilir. Yavru kedi sahiplenme düşüncesi ayrıca kedilerin ilk dönemlerinden itibaren yanında olma ve onların sahiplerini benimsemesi için de önemlidir.

Başlıklar

Yavru Kedi Sahiplenme ve Gelişim

Kedi sahiplenmek isteyenler genellikle kedilerinin yavruluk döneminden itibaren kendilerine alışmasını, kedilerin onları benimsemesini ister. Bu nedenle de yavru kedilerin sahiplendirilmesi aslında hem kedinin psikolojisi hem de karakter gelişimi için büyük öneme sahiptir.

Yavru kedi sahiplenmek isteyenler, kedilerini nasıl yetiştireceklerine dikkat etmelidir çünkü kediler yavruluk döneminde kazandıkları alışkanlık ve huyları yaşamları boyunca karakter özelliği olarak taşırlar. Bu sebeple de kedinin oyuncu olması, cana yakın olması, sahibi ile iyi iletişim kurması, yaramazlık yapması gibi pek çok özelliği aslında yavruluk dönemindeki yetiştirilme tarzına da bağlıdır.

Yavru Kedi Sahiplenme ve İpuçları

Yavru kedi sahiplenmeden önce kedilerin özellikleri araştırılmalı, potansiyel hastalıkları öğrenilmeli, sahip oldukları karakteristik özellikleri görülmelidir. Bu özellikler doğrultusunda kedilerin genel olarak sahip olacağı özelliklerin bilinmesi mümkündür ve yetiştirme tarzına bağlı olarak bu özellikler yavruluk döneminde değişim gösterebilir.

Kedi Sahiplenmeden Önce

Yavru kedi sahiplenmeden önce kedilerin özellikleri araştırılmalı, ev ortamı yavru bir kediye uygun hale getirilmelidir. Örneğin ufak parçalara sahip dekorlar ortadan kaldırılmalı, kedilerin zarar verebileceği ev eşyaları ortada bulundurulmamalıdır. Bunun gibi pek çok düzenleme kedi sahiplenmeden önce yapılmalıdır. Sonrasında kedilerin özelliklerine bakılarak aslında kişinin kendi karakterine uygun bir kedi seçmesi gerekir. Örneğin gün içerisinde evde az bulunan kişilerin bundan etkilenmeyecek kediler seçmesi gerekebilir.

Nerelerden kedi sahiplenilebileceği öğrenilebilir. Veterinerler, barınaklar ve kedi sahibi olan kişiler yavru kedi sahiplendirme konusunda yardımcı olabilmektedir. Bu alanlarda araştırma yapılarak yaşına, ırkına, özelliklerine göre kedi sahiplenmek mümkündür.

Sokaktaki yavru kedileri de sahiplenmek mümkündür ancak sokaktan kedi sahiplenirken bu hayvanlarda hangi hastalıkların ya da rahatsızlıkların olduğu net şekilde bilinmeyebilir. Bu nedenle de sokaktaki kedileri eve almadan önce veteriner kontrolüne götürmek, gerekli aşılarını ve kontrollerini yaptırmak gerekir. Sokaktan kedi sahiplenirken bu kedilerin özellikleri tam olarak bilinemeyeceği için çiftleşme döneminde de veteriner tavsiyesi almak gerekebilir.

Yavru Kedi Sahiplendikten Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Yavru kediler ilk birkaç ayda sürekli olarak aşı olacakları için bu takvime dikkat etmek gerekir. Takvim doğrultusunda gerekli aşıların yapılması, kedilerin pek çok hastalıktan uzak kalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kedilerin beslenme alışkanlıklarının da normal seyrinde ilerlemesine dikkat etmek gerekir. Kedilerin tüy, tırnak bakımları yavruluk döneminden itibaren düzenli olarak yapılmalı, dişleri de olası problemlerle karşılaşmamak için düzenli aralıklarla fırçalanmalıdır. Bu sayede pek çok sağlık sorunundan uzak kalmak ve sağlıklı bir kedi yetiştirmek mümkün olacaktır.

Yavru kediler ilk sahiplenildiği zaman ev ortamına alışmada ve sahiplerine alışmada zorluk çekebilirler ancak bu durum zamanla düzelecektir. Yeni sahiplenilen yavru kedi ile iletişim kurmak, onunla vakit geçirmek, oyun oynamak ve güvenini kazanmak önemlidir. Kediler kendilerini güvende hissettikleri yerde mutlu olacakları için evde onlara güven verici bir alan sunmak gerekir. İlk dönemlerde kedinin sahibi ile kaliteli iletişim kurması hem eğitimi hem de karakteri ve gelişimi için büyük öneme sahiptir. Bu dönemde kediye eğitim kolaylıkla verilebilir. İlerleyen yaşlarda da kedinin karakteri bu dönemde verilen eğitime göre gelişecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir