Yavru Köpek Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Yavru köpek sahibi olmak hayatınıza yeni bir üyenin katılmasıdır.  Hayatınıza neşe ve keyif katan bu sevimli tüylü dostlar için iyi bir karar vermeniz gerekiyor. Çünkü köpek sahiplenmek yaşamınızda birtakım değişiklikler yapmaktır. Sevimli dostlarınız için sorumluluklarınız ve onun ihtiyaçları için almanız gerekenler vardır. Karar verdikten sonra yavru köpek sahiplenme ilanları için araştırmalar gireceksiniz. Bu nedenle istediğiniz köpek ırkının safkan mı, orjinal mi olacağı konusunda emin olmalısınız. Güvenilir ve kaliteli köpek sahiplenme platformu aracılığı ile yeni arkadaşınıza kavuşmuş olacaksınız.  Köpeğinizin nelere ihtiyacı var?  Köpek alışverişi nasıl olmalı? Yeni köpeğiniz için almanız gereken en önemli malzemelere yazımızın devamında sizlere bahsedeceğiz….

Başlıklar

Yavru Köpek Sahibi Olmadan Önce Almanız Gerekenler

Daha önce köpek sahibi olmayanlar kişilerin ailenin yeni üyesinin gelmeden önce hazırda bulunması gereken birtakım önemli eşyalar vardır. Köpeğiniz ve sizin sağlığınız için güvenli eşyalar seçmenizdir.

Köpek Taşıma Kabı

Yeni bir köpek sahibi olmadan  önce almanız gereken en önemli eşya, taşıma kabıdır. Dostunuz için taşıma kabı alırken köpeğin fiziksel özelliklerine göre seçmeniz gerekiyor. Köpeğinizle dışarı gezintiye çıktığınızda ya da seyahatlerinde güvende olup rahat etmesi için taşıma kabına ihtiyacı vardır. Köpeğiniz küçük ırk ailesinden mi yoksa büyük ırk mı olduğunu alırken satıcıya belirtmeniz gerekiyor. Çünkü köpeğin rahat etmesi ve hareketlerinin kısıtlı olmaması önemlidir.

Kaliteli Premium Köpek Maması

Köpek maması seçerken en önemli kriterlerden köpeğin cinsi, yaşı ve aktivite düzeyidir. Mama tercihinde bütçenize uygun protein kaynağı yüksek bir köpek maması almanız iyi olacaktır. Ayrıca paket üzerinde yer alan besin içeriklerini inceleyerek karar verebilirsiniz. Yavru köpeğinizi yetişkin olana kadar kuru mama ile beslemeniz daha iyi olur. Veteriner hekiminizden alacağınız tavsiyelere uygun da dostunuzun beslenme listesini oluşturabilirsiniz.

Köpek Mama Kabı ve Su kabı

Basit gibi görünen ama önem arz eden bir diğer ihtiyacı da köpeklerin mama ve su kabıdır. Suyunu içeceği ve yemeğini yiyeceği kabın ergonomik, sağlıklı olması gerekiyor. Bu kapların uzun ömürlü olabilmesi için seramik veya cam ilk tercihiniz olmasıdır. Alacağınız kabın köpeğin ırkına ve boyuna uygun olması onu rahatça ihtiyacını gidermesine yardımcı olacaktır. Ayrıca içme suyu kullanarak günde 2 kez değiştirmeniz, köpeğin su içip içmediğini de kontrol etmeniz gerekir.

Köpek Yatağı

Yavru köpeklerin en keyif aldığı ve zamanların çoğunu geçirecekleri için köpek yatağının konforlu olmalıdır. Yavrunun kemiklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için pamuk dokulu bir yatak tercih ederek gelişiminin daha güçlü olmasını sağlarsınız. Tıpkı bebekler gibi yavru köpeklerde büyüyene kadar günün yarısını yataklarında geçirirler. Dış mekan ve iç mekan için ayrı yatak alarak köpeğiniz için keyifli alanlar oluşturabilirsiniz.

Yavru Köpek Oyuncakları

Köpeğiniz için oyuncak seçiminde dikkatli olmalısınız. Yavru köpeklerin için en önemlisi diş gelişimleridir. Doğduktan sonra ilk aylarında sürekli dişleri kaşınır ve bu yüzden de ısırma eğiliminde olurlar. Diş kaşıma çubuğu alarak köpeğin diş sağlığını korumasına ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Erişkin olana kadar sürekli bir şeylerle dişlerini kaşımaya çalışacaktır. Aşırı yumuşak oyuncaklar almanız köpek için tehlikeli olur. Orta sertlikte kaliteli köpeğe zarar vermeye  dokularda almanız önerilir.

Yavru Köpek Bakımı İçin Gerekli İhtiyaçlar

Minik dostunuzun sağlıklı bir şekilde yaşaması ve hastalıklardan uzak durması için hijyen ve bakımı çok önemlidir. Köpeğiniz için rutin bir bakım ayarlamalısınız. Bunun içinde temel eşyalara ihtiyacınız olacaktır. Yavru köpekler için almanız gereken bakım kitleri aşağıda listelenmiştir:

  • Köpekler için özel şampuan
  • Köpek tırnak makası
  • Köpek tüylerini taramak için fırça
  • Köpek tarağı
  • Köpek diş bakımı için köpek diş fırçası ve köpek diş macunu
  • Güzel kokmaları için köpek parfümü

Köpeğiniz İçin Tasma Seçimi

Yavru köpeğiniz için her ne kadar erken olsa da büyüdüklerinde olmazsa olmazıdır köpek tasması. Onun güvenliği için ve tabii ki çevredeki insanların güvenliği için dışarı çıktığınızda tasmasını takmalısınız. Tasma seçerken en önemli etken köpeğin cinsi, boyutu ve karakteri rol oynar. Ayrıca köpeğinizin cildine zarar verebilecek tasmalardan da uzak durmalısınız. Eğer tasmasını sürekli çekiştiren bir dostunuz varsa boynunu acıtmaması için göğüs tasması kullanmalısınız. Kaybolma ihtimaline karşı köpeğe mikroçip taktırmalı ya da boynunda bir iki parmak boşluk olacak şekilde isminin ve iletişim bilginizin olduğu tasma  takmalısınız.

Köpekler İçin Tuvalet Pedi ve Tuvalet Torbası

Tuvalet eğitimi sırasında yavrunun alışma sürecinde tuvalet pedi bulundurmalısınız. Böylece yavru tuvaleti geldiğinde evin herhangi bir yerine değil pedin üzerine yapacağını zamanla öğrenecektir. Dışarıya çıktığınız zamanlarda da köpeğin tuvaletini yaptıktan sonra tuvalet torbasına koymanız çevre sağlığı için gereklidir. Böylece diğer canlıların ve insanları rahatsız etmeden dışkıları çöpe atmalıyız.

Özetle;

Köpek sahibi olmak zor iştir. Sorumluluk ve dikkat ister. Bu nedenle ihtiyaçlarınız hazır olduktan sonra yavru köpeğinizle mutlu ve keyifli bir yaşama adım atmış olacaksınız. Tüylü dostunuz ve size sağlıklı mutlu günler dileriz…. 🙂

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir