Yazıcı Çıktısı PDF Olarak Nasıl Kaydedilir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere yazıcı çıktılarını pdf olarak nasıl kaydedebiliriz onu anlatacağız.

Bazı web sitelerinden pdf olarak bilgisayarımıza yüklemek istediğimiz dosyaların sadece yazıcıdan çıktı alma özelliğinin olduğunu görürüz. Bu gibi durumlarda yazıcımız olmadığı için o dosyayı pdf halinde kaydetmek isteriz. Mesela üniversite, lise veya kpss sınavlarında sınava giriş belgesini almak için ösym’nin sitesine girdiğinizde size belgeyi yazıcı çıktısı olarak verecektir. Bu durumda eğer evinizde yazıcı yoksa mecbur pdf halinde çıkartıp kırtasiyelere gitmek zorunda kalacaksınız. İşte bu yüzden yazıcı çıktısını pdf versiyonunda kaydetmek isteriz. Peki bu işlemi nasıl yaparız şimdi maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle arkadaşlar yazıcı çıktılarını pdf halinde yüklemek için “PrimoPDF” programını bilgisayarımıza yüklememiz gerekemektedir. Primo pdf programını ücretsiz bir şekilde kendi sitesinden buradan indirebilirsiniz. Linki açamayanlar site “www.primopdf.com” ‘dur. Eğer bu siteden indiremezseniz google’dan aratarak gezginler sitesinden indirme işlemini yapabilirsiniz.

2-) PrimoPDF programını bilgisayarınıza kurduktan sonra şimdi yazıcı çıktısı veren bir yere giriyoruz. Biz örnek olması açısından ösym’nin sitesinden giriş belgemizi pdf halinde kaydedeceğiz. Siz hangi dosyayı pdf olarak kaydetmek istiyorsanız onu açın. Ardından direkt aşağıdaki ekran karşınıza çıkmış olacak. Oradan aşağıdaki gibi “Değiştir…” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında yazdırma hedefleri bölümünden “PrimoPDF” kısmını seçiyoruz.

4-) Ardından “Yazdır” butonuna basıyoruz.

5-) Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.Burası primopdf programının ekranıdır.Ardından oradan hiç bir yere basmadan aşağıdaki “Create PDF” butonuna basıyoruz ve böylelikle dökümanımızı pdf halinde bilgisayarımıza yüklemiş oluyoruz.

6-) Böylelikle yazıcı çıktısını pdf halinde bilgisayara yüklemiş oluyoruz. Bu şekilde sizler de primo pdf ile dosyaları pdf haline çevirebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir