Yazıyı tamamen büyük harfe ve küçük harfe çevirmek! Sadece ilk harfleri büyük yapmak!

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bir yazıyı komple küçük harfe veya büyük harfe çevirme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Ödev yaparken, tez hazırlarken, doküman oluştururken internetten bir yazı alacaksınız diyelim. Bu yazı komple küçük harf veya komple büyük harfli olabilir. Siz de bu yazıyı kendi istediğiniz şekilde çevirebilirsiniz. Tamamen büyük harflerle yazılmış bir yazıyı tek tuşla küçük harfe çevirebilir veya tam tersini de yapabilirsiniz. Üstelik sadece kelimelerin ilk harfini büyük gerisini küçük de yapabilirsiniz. Şimdi bunu yapmanın kısa yöntemini anlatalım.

Hepsi Büyük Harfle Yazılmış Bir Yazıyı Komple Küçük Harfe Çevirme Yöntemi

Tamamı büyük harflerle yazılmış olan bir metni tamamen küçük harfe çevirmek için Shift+F3 tuşlarına basmanız yeterlidir. Yani ilk olarak yazıyı tamamen CTRL+A yaparak seçin. Ardından önce Shift tuşuna basılı tutuyoruz sonrasında F3 tuşuna basıyoruz. Böylelikle yazıyı komple küçük harfe çevirebiliriz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Shift+F3 kombinasyonu ile büyük harfleri küçük harflere dönüştürebilirsiniz.

Tabi bu Shift+F3 kombinasyonu genellikle Word ve Wordpad dosyalarında çalışıyor. Yani diyelim ki internette bir yazı gördünüz. Bu yazı tamamen büyük harfli. Bunu Wordpad dosyasına kopyala yapıştır ile ekleyin. Ardından burada Shift+f3 yöntemini yapın böylece tamamen küçük harfe çevirin.

Örneğin “BU BİR DENEME YAZISIDIR.” bu yazıyı seçip Shift+f3 yaparsanız “bu bir deneme yazısıdır.” buna çevirmiş olursunuz.

Hepsi Küçük Harfle Yazılmış Bir Yazıyı Komple Büyük Harfe Çevirme Yöntemi

Hepsi küçük harfli olan bir yazıyı tamamen büyük harfe çevirmek için de yazıyı tamamen seçip Shift+f3 kombinasyonunu 2 kez yapmanız gerekiyor. Yani diyelim ki elinizde “bu bir deneme yazısıdır.” böyle bir yazı var. Bunu tamamen seçin. CTRL+A yaparak tamamını seçebilirsiniz. Ardından 2 kere Shift+f3 tuşlarına basın. Yani önce 1 kere Shift+f3 yapın sonra tekrar Shift+f3 yapın. Ardından yazının “BU BİR DENEME YAZISIDIR.” buna dönüşeceğini göreceksiniz.

Bir Yazıda Sadece Kelimelerin İlk Harflerini Büyük Gerisini Küçük Yapmak

Bunların dışında bir metinde sadece ilk harfler büyük ve gerisinin küçük olmasını istiyorsanız o zaman tamamen büyük harfle yazılmış metine 1 kere Shift+f3 veya tamamen küçük harfle yazılmış metine 2 kere Shift+f3 yapmanız yeterli. O durumda yukarıdaki görselde paylaştığımız gibi yazıdaki kelimelerin sadece ilk harfi büyük olacak, gerisi küçük harf olacaktır.

Kısacası (Tamamı büyük yazı için);

  • 1 kere Sihft+F3 : Yazıdaki harfleri tamamen küçük yapar.
  • 2 kere Sihft+F3 : Yazıdaki kelimelerin ilk harfini büyük gerisini küçük yapar.

Bu şekilde harfler arası büyük-küçük geçişleri yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu işlemler sadece Word, Wordpad, Excel gibi Microsoft programlarında çalışıyor. Yani ilk olarak çevirim yapmak istediğiniz metni Wordpad’e yapıştırın. Ardından gerekli işlemi yapın. Sonra tekrar kopyala yapıştır yaparak istediğiniz yere ekleyin. Bu arada bilgisayarımda Word yüklü değil diye endişe etmeyin. Her Windows bilgisayarda Wordpad kesinlikle bulunur. Kendiliğinden yüklüdür.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir