Yemeğe Başlarken Besmele Çekmeyi Unutup Hatırladığımızda Ne Okuruz?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere besmele çekmeyi unutarak yemeğe başlayan kişi hatırladığında ne okumalıdır onun Arapça’sını ve Türkçe okunuşunu paylaşacağız.

Yemeğe başlarken besmele çekmek, bitirince de hamt etmek sünnettir. Yani bir kişi yemek yemeye başladığında “Bismillahirrahmanirraihim” diyerek yemeye başlar ve bitirdiğinde ise “Elhamdülillah” diyerek hamd ederek bitirir. Bu Peygamber Efendimizin de tavsiye ettiği bir sünnettir. Elimizden geldiğince her yemeğe başlarken ve bitirişinde besmele çekmeli ve hamd etmeliyiz.

Fakat bazen yemeğe başlarken besmele çekmeyi unuturuz. Yemeğe başlarken besmele çekmeyi unuttuğumuzda ve aklımıza geldiğince aşağıdaki kısa besmeleyi okumalıyız.

Besmele Çekmeyi Unutup Hatırlandığında Okunacak Besmele:

Arapçası:

Türkçe Yazılışı:

  • Bismillahi ale evvelihi ve ahirihi.

Türkçe Meali:

Başında da sonunda da Allah’ın adıyla.

Besmele (Bismillahirrahmanirrahim) çekmeyi unutarak yemeğe başlayan bir kişi hatırladığında yukarıdaki kısa besmeleyi okumalıdır. Umarız yararlı olur. Herkese hayırlı günler dileriz. Şimdiden afiyet olsun.

Kaynak = El-Fıkhu’l-İslam ve Edilletuhu

Bir başka Hadis-i Şerif’e göre (Tirmizi hadisi):

“Biriniz yemek yiyeceği zaman, “Bismillah” desin. Eğer yemeğin başında besmele çekmeyi unutursa, “Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi.” desin.” buyrulmuştur.

Besmele çekmeyi unuttuğumuzda “Bismillâhi fî evvelihî ve âhirihî” söylemeliyiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir