Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Artan ticaret faaliyetleri pazarlama sektöründe dahil olmak üzere birçok alanda tercümeyi gerekli kılmaktadır. Firmalar veya kişisel eğer isterlerse yeminli tercüme hizmeti alarak yanlış tercümenin yapılması gibi doğabilecek sorunlardan kurtulmak isteyebilir. Birden farklı alanda verilebilen tercüme hizmeti (tıbbi, akademik, web sitesi, teknik, hukuki gibi) özellikle devlet ile ilgili evrakların tercümesinde yeminli tercümenin zorunluluğunu beraberinde getiriyor. www.bogaziciterume.com.tr gibi tercümanlık büroları yeminli tercüman gerektiren durumlarda hizmet verebilmektedir.

Şimdi sizlere yeminli tercüman nasıl olunur birkaç madde ile açıklayalım

Başlıklar

Lisans Mezunu Olmak Zorunlu mu?

Sorumuzun cevabı evet lisans mezunu olmadan yeminli tercüman olmanız imkansız. Herhangi bir bölümden lisans mezunu olabilmek yeminli tercüman olmanın ön koşuludur.

Lisans Mezunları Ne Yapmalı

Yeminli tercüman olmak sanılanın aksine çok basit bir iştir. Lisans mezunu tercümanların en yakın notere gidip yemin zaptı yaptırmaları yeminli tercüman olmalarını sağlayacaktır. Dili bilginizi kanıtlamanız gereken belgeleri yanınıza alıp notere gitmek yeminli tercüman olmanıza yetecektir.

Freelance Tercüman Olun

Herhangi bir büroya bağlı olmadan dışarıdan da tercümanlık yapabilirsiniz. Tercüme büroları ile irtibat halinde olarak en işe gitme derdi olmadan ek gelir elde etmeniz mümkün. Freelance mesleklerin popülaritesi giderek artmakta olduğundan tercümanlık sektöründe de freelance çalışan tercümanlar aranmaktadır.

Uzmanlık Alanınız İle İlgili Tercüman Olun

Örneğin bir doktorsunuz ve tercümanlık hizmeti verebiliyorsunuz. Notere gidip aynı zamanda yeminli bir tercüman olarak tıp alanında çeviriler yapabilirsiniz. Boğaziçi tercüme alanında uzman kişilerle çalışmakta olduğundan özel tercüme isteklerinizi en hızlı çözümlerle ulaştırabilmektedir.

Yeminli tercüman olmanın sanılanın aksine çok zor olmadığını gördük. Eğer gerekli belgelere sahip iseniz Freelance tercüman olarak işe gitmeden para kazanmanız mümkün.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir