Yeni Nesil Oyun Bilgisayarı Satın Alma Rehberi

Bilgisayarlar her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile değişim göstermektedir. Normal bilgisayarlarda olduğu gibi oyun bilgisayarı seçimi yaparken özelliklerin incelenmesi gerekir. Her oyun bilgisayarında istenilen her oyun aynı kalite ve yüksek hızla oynamak mümkün olmayabilir. Video oyunlarını oynamak için bilgisayarın performansının yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle oyun bilgisayarları özel olarak üretilmiştir.

Günümüzde oyun oynamayı sevenler için üretilmiş olan oyun bilgisayar seçiminde öncelikle bir araştırma yapmak en doğrusu olacaktır. Ekran kartından ses sistemine kadar her ayrıntıya dikkat ederek en doğru seçim yapmanız mümkündür.

Son yıllarda sosyal ağ ve internetin gelişimi ile video oyunları da gelişmiştir. Her bilgisayar her oyunu kaldırmamaktadır. Bunun için oyun bilgisayarı kullanmak gerekmektedir. Oyun bilgisayarları normal bilgisayarlara göre RAM, ekran karı, anakart gibi özellikler bakımından çok daha güçlü cihazlardır. Uzun süreli oyun oynamak isteyenler normal bilgisayarların çok çabuk ısınmasından şikayetçiler. Oysa oyun bilgisayarlarının soğutma sistemleri çok daha iyi olduğu için kesintisiz uzun süreli olarak bilgisayarlar ısınmadan oynamak mümkün oluyor.

Oyun bilgisayarı için ilk olarak ekran kartına dikkat etmek gerekiyor. Ekran kartı seçiminin doğru olması için ekran kartının hafızasına ve ekran kartının modeline dikkat etmek gerekmektedir. RTX 2070, GTX1060 gibi modeller bulunmaktadır. Bu Modellerin en yenisi ve güncel olanı tercih edilmelidir.

Ekran kartı, ekranın performansını belirlediği için ekran kartının hafızası ne kadar yüksek olursa o kadar iyi performans sağlanır. Yüksek hafızalı kart seçimi oyunların çalıştırılma problemlerini ortadan kaldırır.

Oyun bilgisayarlarında bir diğer dikkat edilmesi gereken işlemci seçimidir. Günümüzde İntel işlemcilerde 13, 15, 17 gibi özellikler bulunur. Bunlar modelleri gösterir. Modelin yanında 8300, 9600 gibi rakamlar yer alır. Bu yazılar ekranın kaçıncı nesil olduğunu belirtir. İşlemcinin hızına da dikkat etmek gerekir. GHz hızına bakarak yüksek olan ekran kartı seçilmelidir.

Sistemin hızlı çalışması için RAM seçimi yapılmalıdır. RAM arka planda daha çok uygulama açılmasına ve çalıştırılmasına yarar. 8GB RAM ile bazı oyunlarda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. 16 GB ve üzerinde olanlar oyun bilgisayarları için çok daha uygun olacaktır.

Anakart tüm parçaları birbirine bağlayan önemli sistemdir. Oyun bilgisayarı alırken ucuza gitmek Anakartın düşük olması demektir. Her zaman işlemciye göre anakart seçimi yapılmalıdır. Doğru tercih yapılmaz ise işlemciyi de kullanamazsınız.

SSD yani Solid State Disk bilgisayarın depolama birimidir. Depolama alanının yüksek olması oynanan oyunlar açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. SSD ile bilgisayar çok daha hızlı açılır.

Soğutma sistemi oyun bilgisayarlarında özellikle her zaman aktif oyuncular için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Oyun bilgisayarlarının soğutma sistemleri normal bilgisayarlara göre daha güçlüdür. Aktif olarak uzun süre oyun oynandığı düşünüldüğünde bilgisayar ısınacak ve performansı düşecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir