Yeni Sınav Sistemleri YKS ve MİS’in Açılımları Nedir?

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere yeni sınav sistemimizde yer alan yeni yks ve mis sınavlarının açılımlarını paylaşacağız.

Geçtiğimiz günlerde yeni sınav sistemi hakkında önemli açıklamalar yapan YÖK başkanı sınavların isimlerinin de değişeceğini belirtmişti.Buna göre 8. sınıfta olan TEOG sınavının yerini MİS sınavı ve YGS-LYS sınavlarının yerini ise YKS sınavı aldı.Peki bu sınavların açılımları nedir şimdi detaylı öğrenelim.

YKS’nin Açılımı Nedir?

YKS’nin açılımı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” ‘dır.Bu sınav önceki YGS ve LYS sınavlarının yerine gelmiştir.2018 yılında tüm öğrenciler üniversiteye girmek için YKS sınavına gireceklerdir.

MİS’in Açılımı Nedir?

MİS’in açılımı ise “Milli İzleme Sistemi” ‘dir.Önceki adı TEOG’du.Fakat son yapılan yenilikle birlikte artık TEOG sınavının adı MİS sınavı olmuştur.

Bu iki sınavda da(yks ve mis) test ve açık uçlu sorular olacaktır.Bu yüzden öğrenci arkadaşlarımızın bu iki sınav sistemine hazırlıklı olması gerekmektedir.Artık ygs,lys ve teog olarak çalışmaktansa yks ve mis sınavları olarak dökümanlar alıp çalışmalarını öneriyoruz.

Bu yazımızda sizlere yks ve mis’in açılımlarını paylaştık.Umarız faydalı olmuştur.Herkese sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir