“Yer Altı” mı “Yeraltı” mı? Ayrı mı Bitişik mi? Yeraltı Nasıl Yazılır?

Selamlar değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere yer altı/yeraltı kelimesi nasıl yazılır, ayrı mı bitişik mi onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimeler hem ayrı hem birleşik yazılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de “yeraltı / yer altı” ikilisidir. Gerçekten de yer altı kelimesi istisnai bir kelimedir ve TDK’nın sözlük uygulamasında kelimenin her iki türlü yazılışı da bulunmaktadır. Haliyle bu durum da öğrenciler tarafından kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Sonuçta bu kelime sınavlarda, yazım kuralları sorularında karşımıza çıkarsa biz ayrı yazılışını mı doğru olarak kabul edeceğiz yoksa bitişik yazılışını mı doğru kabul edeceğiz öğrenciler merak etmektedir. Şimdi sizlere kanıtlarıyla birlikte “yer altı” kelimesi birleşik mi yazılır yoksa ayrı mı yazılır onu gösterelim.

Yeraltı Nasıl Yazılır? Ayrı mı Birleşik mi? “Yer Altı” mı “Yeraltı” mı?

“Yeraltı / Yer altı” kelimesi hem ayrı hem de birleşik yazılabiliyor. Kelimenin anlamına göre yazımı değişkenlik gösteriyor.

  • Gerçek anlamda kullanılmışsa ==> Yer altı
  • Mecaz anlamda kullanılmışsa ==> Yeraltı

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtelim Türkçe’de bazı istisnai kelimeler mevcuttur. Bu istisnai kelimeler hem birleşik hem de ayrı şekilde yazılabiliyor. Bunun sebebi ise kullanıldığı cümleden kaynaklanmaktadır. Yani anlamına göre kelime ayrı veya birleşik yazılabilmektedir. İşte bu kelimelerden birisi de “yer altı / yeraltı” ikilisidir. Şimdi kısaca anlatalım.

“Yer altı” (kelimenin ayrı yazılma durumu)

Eğer “yer altı” kelimesi isim olarak geçiyorsa birbirinden ayrı yazılır. Yani aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’ya göre “Yerin yüzeyi altındaki bölümü” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “YER ALTI” şeklinde ayrı yazılanıdır. Dediğimiz gibi eğer soruda bu kelime isim olarak geçiyorsa yani gerçek anlamında kullanılmışsa kelime (yer altı) birbirinden ayrı yazılmaktadır. Eğer sınavda kelime gerçek anlamında, isim halinde kullanılmışsa birbirinden ayrı yazılır.

“Yeraltı” (kelimenin birleşik yazılma durumu)

Eğer kelime mecaz anlamında kullanılmışsa “yeraltı” şeklinde bitişik yazılmaktadır. Yani kelime gerçek anlamında değil de mecaz anlamda, sıfat olarak kullanılmışsa bu kelime “YERALTI” buradaki gibi birleşik yazılmaktadır. TDK’ya göre “Gizli ve yasa dışı” ve “Alışılmışın dışında olan, aykırı.” anlamlarına gelen kelimenin doğrusu “yeraltı” şeklinde bitişik yazılır. Kısacası dediğimiz gibi eğer kelime mecazi olarak kullanılmışsa (yeraltı) buradaki gibi birleşik yazılır. Ama gerçek anlamında kullanılırsa ayrı yazılır.

Umarız yararlı olur. İyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir