Yerli Dizi Mi? Yabancı Dizi Mi?

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere yerli ve yabancı diziler arasındaki farkları ve hangisinin izlenmesi daha avantajlıdır onu anlatacağım.Öncelikle yerli dizilerin avantajlarından bahsedeceğim.Sonrasında yabancı dizilerin avantajlarından bahsedeceğim.En sonunda ise karşılaştırma yapacağım.Herkese iyi okumalar dilerim.

Başlıklar

Yerli Dizilerin Avantajları

==> Yerli dizileri izlemesi kolaydır.Televizyonu açtığımızda şifresiz bir sürü yerli diziyi izleyebiliyoruz.Lakin yabancı dizileri ücretsiz olarak ancak internetten izleyebiliyoruz.Ücretli izlerim derseniz Digiturk,Netflix gibi sistemlerden de izleyebilirsiniz orası ayrı elbette.Hal böyle olunca genç nüfus bilgisayar başında daha fazla vakit geçirdiği için genelde yabancı dizileri izleme oranı daha fazladır.Ama orta ve yaşlı kesim kesinlikle televizyondan başka bir yeri izlemez.

==> Kendi dilimizdir.Sonuçta yerli dizilerde istisnalar dışında kendi kültürümüz,kendi dilimiz,kendi yemeklerimiz mevcut.Bu yüzden dil ve kültür açısından fazla yabancılık çekmeyiz.Lakin yabancı diziler öyle değil.Dili farklı sonuçta alt yazılı izleseniz bile illaki bir yerlerde kopukluklar olabiliyor.Tekrar tekrar izlediğiniz yerler olabiliyor.

==> Geçmişimizi anlatan diziler de avantajları arasında sıralanabilir.Sonuçta milletimizin Osmanlı Devleti zamanında geçen dizileri izlemeyi çok seviyor.Yani tarih dizileri diyelim bunlara.Yabancı dizilerde bu tarzda tarih dizileri bulunmuyor.Bulunsa bile Osmanlı zamanını konu alan bir yabancı dizi görmedim ben.

Yabancı Dizilerin Avantajları

==> Yabancı dizilerin süreleri yerli dizilere göre daha kısadır.Yani yabancı bir dizi ortalama 40-50 dakika sürerken yerli bir dizi en az 2 saat sürmektedir.Bu da zaman kaybına yol açıyor.Yerli dizilerde maalesef konuyu uzattıkça uzatıyorlar.Animedeki fil bölümleri gibi yerli dizilerimizde bir çok gereksiz sahneyi bizlere izlettiriyorlar.Lakin yabancı dizilerde durum böyle değil.Adamlar 40 dakika dizi çekiyor sanki film gibi.Her sahneyi dolu dolu çekiyorlar.Kısa ve öz bir şekilde çekim yapıyorlar.Bu da yabancı dizilerin ne kadar kaliteli olduklarını gösteriyor.

==> Yabancı dizilerin 1 sezon,2 sezon vs. gibi uzun soluklu olması.Yerli bir dizi çıkıyor 2 hafta sonra dizi final yapıyor.Lakin bu durum yabancılarda böyle değil.Adamlar bir dizi çıkartıyor en az 1 sezon dizi yayında kalıyor.Bizde tamamen reytinge bakılıyor.2 haftada reyting değerleri nasıl ölçülür ki anlaşılır değil.Yahu hele bırak dizi 2-3 ay yayında kalsın bakalım he o zaman reytingler yine düşükse artık bitirirsin ama 2 bölümlük dizi mi olur.Mesela geçen Kanal D’de “Babam ve Ailesi” dizisi vardı.Reytinglerde ise oldukça iyi sıralardaydı.Lakin dizi final yaptı.Gayette güzel gidiyordu.Amaç nedir anlamak mümkün değil.Ama emin olun yabancı dizilerde böyle bir durum yok.

==> Yabancı diliniz gelişir.Gerçekten gelişme kat edebilirsiniz.Alt yazılı bir şekilde ingilizce dizi izleyin.Haftada 3 dizi takip etseniz 1 yılın sonunda ingilizcenin orta seviyeye gelir emin olun.Çünkü gerçekten alt yazılı diziler oldukça katkı sağlıyor.(Tabii ki çevirmenler iyi çevirirse).Hem birde şöyle bir fayda sağlıyor diyebilirim.Dizi izlerken yemek yediğinizi düşünün eğer Türkçe dizi izlerseniz konuşmalardan bir şey anlamazsınız.Çünkü bir şeyler yiyorsunuz.Ama alt yazılı yabancı dizi izlediğinizi düşünün.Sonuçta yeme işleminde kulaklarınızın duyma oranı azalacak.Lakin gözleriniz yine görecek.Hem yazıları okuyup hem de yemeğinizi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

==> Yabancı dizilerde çeşit çoktur.Yani macera,aksiyon,bilim kurgu,spor vb. bir sürü kategoride yabancı dizi mevcut.Lakin gel gelelim yerli dizilerimize sadece aşk başka bir şey yok.Kim kimi aldatmış, kim kimle çıkmış vs. genel olarak diziler bu şekilde.Aşk ve dram üzerine diyebilirim.Arada tabii ki güzel diziler çıkmıyor değil.Mesela Diriliş,İçerde,Ezel,Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz,Filinta,Kurtlar vadisi(ilk 3 sezon) vb. diziler gelmiş geçmiş en efsane Türk dizileri diyebilirim.

Yerli Dizi Mi? Yabancı Dizi Mi?

Evet arkadaşlar yerli ve yabancı dizilerin genel olarak avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik.Bu duruma göre yazıyı okuduysanız zaten anlarsınız, yabancı ve yerli dizilerin arasında bir kıyaslama yaparsak yabancı diziler daha iyidir diyebiliriz.Çünkü hem kalite açısından,hem zaman açısından,hem gelişme açısından her türlü açıdan istisnalar dışında(tarih dizileri vs.) yabancı diziler yerli dizilerden daha iyidir.

Evet arkadaşlar yazımın sonuna yavaş yavaş geliyorum son olarak eğer bende kaliteli yabancı dizi izlemek istiyorum diyorsanız size önerebileceğim bazı diziler bu şekildedir;

*Prison Break(Favorim)
*Breaking Bad
*Spartacus
*Arrow

Not=Önerdiğim diziler kendi izlediğim dizilerdir.Bunlardan daha iyi diziler elbette vardır.Ama izlediklerim arasında en iyileri bunlar diyebilirim.

Şimdilik konumu burada bitiriyorum arkadaşlar.İlgi gelirse ilerleyen zamanlarda da yazmaya devam edeceğim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir