Kondansatör Değerinin Okunması-Rakamlar ve Renk Bantları İle Kodlanması

Kondansatörlerin kapasite değerleri ve çalışma voltajları arttıkça gövde boyutları da artmaktadır. Gövde boyutu yeterli olduğunda kondansatörün kapasite değeri ve çalışma voltajı kondansatör üzerine yazılmaktadır. Küçük gövdeli kondansatörlerde ise bazı kısaltmalar kullanılarak bu değerler kodlanmaktadır. Kapasite değerlerinin kodlanması için rakamlar ya da renkler kullanılabilmektedir.

Kondansatörlerin Rakamlar İle Kodlanması

Rakamlar ile yapılan kodlamalarda bazı kısaltmalardan faydalanılır. Tolerans değerleri ise harfler ile gösterilir.

Rakamlar ile kodlanma hakkında bazı örnekler yapalım;

p48 kodu = 0,48 pikofarad
15 kodu = 15 pikofarad
420 kodu = 420 pikofarad
152 kodu = 1500 pikofarad
472 kodu = 4700 pikofarad
103 kodu =10000 pikofarad
105 kodu = 1000000 pikofarad
1n kodu = 1 nanofarad
1n2 kodu = 1,2 nanofarad
34n kodu = 34 nanofarad
035 kodu = 0,035 mikrofarad
07 kodu = 0,07 mikrofarad

 

Kondansatörlerin Renk Bantları İle Kodlanması

Kondansatörlerin kapasite, voltaj ve tolerans değerleri renk bantları ile kodlanırken dirençlerde olduğu gibi tam bir standardizasyon olmadığından değişik şekillerde yapılan kodlamalar ile karşılaşılabilmektedir. Kondansatörlerin renk kodlarının rakamsal karşılığı bulunurken renkler yukarıdan aşağıya ya da soldan sağa doğru okunur. Bulunan değerler pikoFarad cinsinden oluşmaktadır.

Renk bantları ile alakalı 2 grafik aşağıdaki görselde verilmiştir.

3 renk bandı ile yapılan kodlama ==> Bu şekilde yapılan kodlamalarda ilk iki bant birinci ve ikinci sayı olmaktadır.Üçüncü bant ise çarpan olmaktadır.

4 renk bandı ile yapılan kodlama ==> İlk iki renk birinci ve ikinci sayı olmaktadır.Üçüncü renk çarpanı ve dördüncü renk ise tolerans değerini göstermektedir.

5 renk bandı ile yapılan kodlama ==> İlk iki renk birinci ve ikinci sayıyı belirtir.Üçüncü renk çarpanı ve dördüncü renk toleransı son olarak ise beşinci renk çalışma voltajını belirtir.

6 renk bandı ile yapılan kodlama ==> İlk iki renk birinci ve ikinci sayıyı gösterir.Üçüncü renk çarpanı, dördüncü renk toleransı, beşinci renk çalışma voltajını ve altıncı renk ise sıcaklık katsayısını belirtmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir