Yıllara Göre Türkiye’deki Hükümlü ve Tutuklu Sayısı İstatistikleri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere yıllara göre ülkemizdeki hükümlü ve tutuklu kişilerin sayılarını paylaşacağız.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yıllara göre bir çok istatistik bilgisi paylaşmaktadır. “tuik.gov.tr” resmi web sitesi üzerinden bir çok istatistiksel bilgilere ücretsiz ulaşabilirsiniz. Şimdi sizlere bu site üzerinden edindiğimiz hükümlü ve tutuklu sayılarının yıllara göre değerlerini paylaşacağız. TÜİK’e göre en son 2017 yılının verileri mevcut. Fakat son yıllarda ülkemizde yaşanan olayları da ele aldığımızda 2018 ve 2019 güncel tutuklu sayısı için aslında bu son sayıyı 1-2 ile çarpabiliriz. Şimdi verileri görsel olarak aşağıya ekleyelim.

Yıllara Göre Hükümlü ve Tutuklu Kişilerin Sayıları

Yıllara göre cezaevindeki kişilerin sayısı
Yıllara göre cezaevindeki kişilerin sayısı

1998 ve 2017 yılları arasındaki cezaevlerinde kalan tutuklu kişilerin sayıları yıllara göre bu şekildedir. En son ki sayıma göre yani 2017 senesine göre 232 bin kişi cezaevinde yatmaktadır. 2019 yılında ise bu sayının minimum 250 bin kişi olduğu söylenmektedir. Listeye baktığımızda kadın tutukluların sayısı %3-%4 aralarında iken erkek tutukluların sayısı toplam tutukluların ortalama %96’sını kapsamaktadır.

Yazımızın sonuna geldik. Ayrıca TÜİK’in resmi web sitesinden diğer tüm bilgilere ve bu bilgilerin istatistiksel sayılarına ulaşabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir