Yirmi Bir Nasıl Yazılır? “Yirmibir” mi “Yirmi bir” mi? Doğrusu Nedir?

İyi günler değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yirmi bir TDK’ya göre nasıl yazılır onu anlatacağız.

Bazı matematiksel kavramların, sayıların ve rakamların yazılışları karıştırılabiliyor. Özellikle Türkçe deneme sınavlarında matematiksel ifadelerin yazım kurallarına göre doğru yazılışları nelerdir çıkabiliyor. Karıştırılan terimlerden birisi de “yirmi bir / yirmibir” 21 sayısıdır. Bazı yerlere göre bu sayı bitişik yazılırken bazı yerlerde ayrı yazılıyor. Peki, TDK’ya göre yirmi bir nasıl yazılır şimdi sizlere kısaca kanıtıyla gösterelim.

TDK’ya Göre Sayı Olan ’21’ Yirmi Bir Nasıl Yazılır?

  • Doğru yazılışı (sayı olan 21) ==> ✓ Yirmi bir
  • Hatalı yazılışı ==> x Yirmibir

TDK’ya göre sayı olan 21 ‘in doğru yazılışı “YİRMİ BİR” şeklinde ayrı olarak yazılandır. Yani sayı olarak yazılan 21 bitişik değil ayrı yazılır. Fakat yaptığımız araştırmaya göre TDK’da “Eldeki kâğıtların sayı toplamının yirmi bir olmasına dayalı bir tür iskambil oyunu.” anlamına gelen “yirmibir” kelimesi mevcut. Ama bu kelime bir çeşit iskambil oyununun adıdır, yani sayı olan 21 değildir. Kısacası sayı olan 21 “Yirmi Bir” şeklinde ayrı yazılır. Oyun anlamına gelen yirmibir ise birleşik yani “yirmibir” bu şekilde bitişik yazılır. Bunların farkını iyi kavramamız gerekiyor. Eğer sınavda sayı anlamına geliyorsa bilin ki ayrı yazılır. Zaten sınavlarda bu kelime çıkarsa büyük ihtimalle sayı anlamında çıkar, oyun anlamında çıkacağını sanmıyoruz.

NOT =

Sayı anlamına gelen 21 “Yirmi bir” şeklinde birbirinden ayrı yazılır.

Oyun anlamına gelen kelime ise “Yirmibir” şeklinde bitişik yazılır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi oyun anlamına gelen kelime “yirmibir” şeklinde bitişik yazılır. Ama sayı anlamına gelen 21 ise “yirmi bir” şeklinde ayrı yazılır. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir