Youtube Fontu İsmi Nedir? Youtube Yazı Tipi Hangisi?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Youtube yazı fontu hangisidir, Youtube’da kullanılan fontun ismi nedir onu anlatacağız.

Dünyanın en popüler video sitesi Youtube’un kullanmış olduğu yazı tipi yani yazı fontu nedir merak ediliyor. Youtube yazı fontu oldukça sadece ve şık bir görünüme sahiptir. Bu yüzden kendi sitelerimizde, uygulamalarımızda veya kodladığımız programlarda kullanmak isteyebiliriz. Şimdi Youtube’un kullanmış olduğu, başlıklarda, yorumlarda vb. yerlerde kullanılan font hangisidir onu öğrenelim.

Youtube’da Kullanılan Font (Yazı Tipi) Hangisi?

Youtube’da kullanılan orijinal font “Roboto, Arial, sans-serif” olarak geçmektedir. Youtube’da herhangi bir videoyu açtığımızda ve sağ tık İncele yaptığımızda aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yazı tipinin Arial-Roboto olduğunu görebiliyoruz.

Youtube’da hem başlıklarda hem yorumlarda tüm yerlerde kullanılan yazı tipi, yazı fontu “Arial-Roboto” ‘dur. Fontun adı Roboto olarak geçiyor ama Roboto da hemen hemen Arial yazı tipi sınıfına ait bir fonttur. Çünkü Roboto ve Arial birbirlerine çok benziyor bu yüzden aynı sınıfa, aynı kategoriye aittir diyebiliriz. Ek olarak Youtube başlıkları 18px (18 piksel) boyutunda olurken yorumlar ise 14px (14 piksel) boyutundadır. Hem başlıkların hem de yorumların yazı tipi “Roboto” olarak geçmektedir. Roboto ve Arial yazı tipleri sans-serif yazı tipi ailesine aittir.

Ek olarak Roboto yazı tipi Google’ın arayüz tasarımcısı olan Christian Robertson tarafından geliştirilmiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir