Youtube “Hata Ayıklama Bilgilerini Kopyala” Ne İşe Yarar? Nereden Alınır?

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere Youtube’da hata ayıklama bilgilerini kopyalama butonu ne işe yarıyor kısaca onu anlatacağız.

Youtube’da videoya sağ tık yaptığımızda aşağıda gördüğünüz gibi “Hata ayıklama bilgilerini kopyala” bölümü çıkıyor. Peki bu ne işe yarıyor herkesin merat ettiği soruyu kısaca cevaplandıralım.

Öncelikle hata ayıklama bilgilerini bu şekilde videoya 1 kere sağ tık yaparak alabiliyorsunuz. Örnek hata ayıklama bilgisi kodu aşağıdaki gibidir. Daha doğrusu kodların ilk başları aşağıdaki şekilde başlamaktadır. Bundan tabii ki daha uzundur zaten kopyaladığınızda göreceksiniz.

Peki bu hata ayıklama bilgileri kodu ne işe yarar nerede kullanılır şimdi kısaca onu yazalım.

Youtube “Hata Ayıklama Bilgilerini Kopyala” Ne İşe Yarar?

Youtube’da video oynatma esnasında sorun yaşıyorsanız ve bunu Youtube’a bildirmek isterseniz videonun hata ayıklama bilgilerini ve meraklısı için istatistik bilgilerini yollamanız gerekebilir. Yani geri bildirim mesajı yolladığınızda video ile ilgili hata ayıklama bilgileri kodunu göndermeniz gerekebiliyor. Bu şekilde Youtube çalışanları hatanın çözümüne daha hızlı ulaşabiliyor. Ve size geri dönüş de daha hızlı olabiliyor. Bu yüzden herkesin ne işe yarıyor diye merak ettiği bu “hata ayıklama bilgileri kodu” aslında videolardaki sorunların daha çabuk çözülmesine yardımcı oluyor.

Bu hata ayıklama bilgileri kodu hiç bir kişisel bilgi, veri vb. bilgileri içermemektedir. Bu kod tamamen o video ile alakalı bir koddur. Yani video hakkındaki bilgileri verir.

Bu hata ayıklama bilgileri kodu aşağıdaki içermektedir:

  • Cihaz üreticisi, modeli ve işletim sistemi sürüm bilgisi
  • Video kimliği bilgisi
  • CPN bilgisi
  • Bant genişliği bilgileri

vb. gibi bilgiler içermektedir.

Dediğimiz gibi eğer youtube videolarında hata alıyorsanız ve bunu youtube’a bildirecekseniz o videonun hata bilgilerini kopyalamanız ve karşı tarafa yollamanız gerekmektedir. Böylelikle sorun daha hızlı çözülür.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir