Youtube’da Video Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır? (Videoyu Blurlamak)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Youtube üzerinden yüklediğiniz videoya blurlama nasıl eklenir, video bulanıklaştırma Youtube üzerinden nasıl yapılır onu anlatacağız.

Youtube’da yayınladığınız bir videoda bir yeri bulanıklaştırmayı unuttuysanız merak etmeyin Youtube’un böyle bir özelliği bulunmaktadır. Youtube üzerinden videoda istediğiniz yeri blurlayabilir yani bulanıklaştırabilirsiniz. Diyelim ki kanalınıza bir video yüklediniz. Fakat videoyu sonradan izlerken görülmesini istemediğiniz bir yeri editlerken bulanıklaştırmayı unuttunuz. İşte bu durumda Youtube sizlere özel bulanıklaştırma seçeneğini sunuyor. Yani Youtube üzerinden videoyu hiç indirmeden ve edit vs. uğraşmadan hızlı şekilde videonuzda istediğiniz bölgeye blurlama efekti koyabiliyorsunuz. Şimdi sizlere maddeler halinde Youtube’da video bulanıklaştırma nasıl yapılır onu gösterelim.

Youtube Üzerinden Videoda Bir Bölgeyi Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

1-) Youtube’da istediğimiz bir videoya istediğimiz bir noktaya blurlama efekti yani bulanıklaştırma eklemek için ilk olarak Youtube hesabımızı açıp videomuzun içine giriyoruz. Bunun için ilk olarak sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın. Ardından açılan menülerden “Kanalınız” kısmını açın.

2-) Ardından burada kanalınız ve videolarınız gözükecektir. Buradan sağ üstteki “Videoları Yönet” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında tüm videolarınız burada çıkacaktır. Hangi videoya bulanıklaştırma ekleyecekseniz o videonun hemen bir yanındaki “Ayrıntılar” seçeneğine yani kalem simgesi işaretine tıklıyoruz.

4-) Sonrasında açılan sayfada sol taraftan “Düzenleyici” bölümünü açıyoruz.

5-) İşte burada videomuzun düzenleme kısmı açılacaktır. Açılan sayfada aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Bulanıklaştır” butonu çıkacaktır. Yani ortadaki buton diyebiliriz. En alttaki öğe ekle ve en üstteki ise müzik ekleme işine yaramaktadır. Ortadaki ise videoda herhangi bir noktayı bulanıklaştırmayı sağlıyor. Bu butona tıklıyoruz.

6-) Sonrasında karşımıza 2 seçenek çıkacaktır. “Yüz bulanıklaştırma” ve “Özel bulanıklaştırma” diye. Bunlardan yüz bulanıklaştırma, eğer videonuzda normal insan yüzü vb. varsa Youtube bunu otomatik algılıyor ve o yüze otomatikman blurlama efekti veriyor. Ama siz kendi istediğiniz bir noktaya bulanıklaştırma ekleyecekseniz o zaman “Özel bulanıklaştırma” seçeneğine tıklayın.

7-) Sonrasında video ekranından nereyi bulanıklaştırmak isterseniz ve hangi saniyelerde, dakikalarda bulanıklaştıracaksanız bunu ayarlıyorsunuz. Panel Türkçe olduğu için kolaylıkla yapabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra sağ üstteki “Kaydet” butonuna basıyoruz. Bu şekilde işlemimizi sonlandırmış oluyoruz. Böylelikle videonuzda istediğiniz bölgeye blurlama efekti verebilirsiniz. Üstelik bu tamamen ücretsiz Youtube’un vermiş olduğu bir hizmettir.

Bu arada hatırlatmış olalım. Eğer bulanıklaştırmak istediğiniz video daha önce kırpıldıysa veya kırpma işlemi uyguladıysanız bulanıklaştırma yapmayabilir. Dediğimiz gibi eğer bir videoyu daha önceden kırptıysanız bu videoda bulanıklaştırma butonuna tıkladığınızda “Bu video daha önce kırpıldığı için bulanıklaştırılamıyor.” hatası alabilirsiniz.

Bu şekilde Youtube üzerinden çok kolaylıkla videoda istediğiniz bölgeleri blurlayabilir yani bulanıklık efekti verebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir