Youtube’da Video Silinince İzlenme de Silinir mi, Kanalın İzlenmesi Düşer mi?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Youtube’da silinen videolar izlenmeye sayılır mı yoksa izlenmesi komple silinir mi onu anlatacağız.

Youtube kanal sahiplerinin merak ettiği konulardan birisi de kanaldaki videoların silindikten sonra kanalın toplam izlenmesinde düşüş yaşar mı sorusudur. Bildiğiniz gibi Youtube’da para kazanmayı aktif etmek için 4 bin saat izlenme ve 1000 abone olmanız gerekiyor. Aslında burada zor olan 4 bin saat izlenmedir. Çünkü Shorts videolarda izlenme dahil edilmediği için normal videolarınızı 4 bin saat izletmeniz gerekiyor. Buna ek olarak Youtube’da bazen videolar telif hakkına girebiliyor ve Youtube videonuzu otomatikman kaldırabiliyor veya silebiliyor. Ya da siz kendi videonuzu da silebilirsiniz. İşte bu durumda izlenmeler düşüyor mu bu durum çok merak ediliyor. Şimdi kısaca anlatalım.

Youtube’da Silinen Videolar İzlenmeye Sayılır mı, İzlenmesi Silinir mi?

Youtube’da silinen videoların izlenme süresi maalesef silinir. Yani Youtube kanalınızda bir videoyu silerseniz o videonun izlenme süresi hesabınızdan silinmiş olur, kaldırılmış olur. Haliyle diyelim ki 500 dakika izlenmiş bir videonuz var. Eğer bu videoyu kanalınızdan tamamen silerseniz 500 dakikalık izlenme süresi hesaptan düşmüş olur. Fakat eğer videoyu gizliye alırsanız bu durumda izlenmeniz silinmez kanalda durmuş olur. Eğer izlenme sürenizin silinmesini istemezseniz videoyu silmek yerine gizliye alabilirsiniz. Ama eğer videoya telif geldiyse ihtar durumlarından dolayı mecbur silmek gerekebilir. Bu durumda yapacak bir şey yoktur diyebiliriz. Yani videoyu silme mecburiyetinde kalırsanız izlenmeniz de hesaptan düşmüş olacaktır.

Örnek vermek gerekirse diyelim ki kanalınızda toplam 3500 saat izlenme var. Eğer siz 400 saat izlenmiş olan bir videoyu silerseniz kanalınızın toplam izlenme saati 3100 saate düşer. Fakat bu videoyu silmeyip gizliye alırsanız bu durumda toplam izlenme saatinde bir değişiklik olmaz ve yine 3500 olarak kalır. Dediğimiz gibi eğer video komple silinirse izlenme süresi düşer ama gizliye alınırsa düşmez.

Okuduğunuz için teşekkürler. İyi çalışmalar, bol aboneler dileriz…

YORUMLAR

  1. PEKİ SİLDİGİĞİMİZ BİR VİDEOYU GETİRİRSEK TEKRAR GEERİ GETİRMİŞ OLDUĞUMUZ VİDEOYLA BERABER İZLENMİŞ OLAN SÜRE TEKRAR AKTARALIR MI ?

    1. Hocam bildiğim kadarıyla tamamen silinen bir video geri getirilmiyor. Ama diyelim ki siz videoyu gizli yaptınız veya liste dışı yaptınız. Bu durumda geri tekrar yayınlarsanız izlenmeler eskisi gibi durur sıfırlanmaz yani. Süresi de izlenen zaman dilimine göre aktarılır. Ama diyelim siz videoyu 1 yıl boyunca gizlide beklettiniz. Tekrar yayına aldınız. Bu durumda Youtube son 1 yılın izlenmelerini 4 bin saate kattığı için haliyle bu videonunkileri hesaba katmaz diye biliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir