Zeytin Meyve mi Sebze mi? Zeytin Neden Meyve Kabul Edilir?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere zeytin meyve mi yoksa sebze mi kabul edilir, bilimsel olarak hangisidir kısaca onu anlatacağız.

Meyve ve sebze kavramında bazı ürünlerin ne oldukları karıştırılabiliyor. Bunlardan birisi de zeytindir. Zeytin günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz, özellikle kahvaltıların vazgeçilmez ürünüdür. Peki, zeytin meyve olarak mı kabul ediliyor yoksa sebze olarak mı kabul edilir? Zeytin bilimsel olarak hangi sınıfa girer? Zeytin meyve midir yoksa sebze midir? şimdi sizlere kısaca cevaplarını yazalım.

Zeytin Meyve mi Sebze mi?

Zeytin sebze değil, meyvedir. Zeytin, zeytin ağacının yenilen ve çekirdeği olan bir ürünü olduğundan dolayı meyve olarak kabul edilmektedir. Bilimsel olarak açıklamak gerekirse meyvelerin içerisinde tohum, çekirdek gibi şeyler bulunmaktadır. Fakat sebzelerde ise çekirdeğe ve tohuma rastlanmaz. Birçok kaynağa göre yenilen şey tohumlu ya da çekirdekli ise bu meyve olarak kabul edilmektedir. Örneğin domates de aslında bir sebze değil meyvedir. Çünkü domatesin de içerisinde çekirdekleri yer alır. Haliyle zeytinin içinde de çekirdeği olduğundan dolayı kısaca zeytine meyve diyebiliriz.

Aslında günlük hayatımızda zeytin tatlı, şekerli olmadığı için meyve olarak kabul edilmez. Fakat bilimsel olarak açıklamak gerekirse zeytin %100 meyve sınıfına girmektedir, yani zeytin meyvedir. Çünkü dediğimiz gibi zeytin ağaçta yetişir ve içerisinde çekirdeği bulunur. Eğer sınavlarda bu tarz sorular karşınıza çıkarsa ağaçta yetişen ve çekirdeği veya tohumu olan bir ürünü meyve olarak kabul edebilirsiniz ve soruları doğru cevaplamış olursunuz.

Zeytin Neden Meyve Olarak Kabul Edilir?

Zeytin içerisinde çekirdek ve zeytin ağacının bir ürünü olduğundan dolayı meyve kabul edilir. Bilimsel olarak meyveler içerisinde çekirdek ya da tohum bulunduran, ağaçların uçlarında ürün olarak verdikleri şeydir. Sebze ise bunun dışında yenilebilecek olan yerlere denir. Yani ağacın meyve kısmının dışındaki kısımlar sebze olarak değerlendirilebilir. Ama ağaçların içerisinde tohum veya çekirdek olan yenilebilen uç kısmındaki bölümlerine meyve adı verilir. Bundan dolayı zeytin, zeytin ağacının ürünü ve içerisinde çekirdek barındırdığı için meyve olarak kabul edilmektedir ve meye sayılmaktadır.

Aslında günümüzde meyveler tatlı olarak bilinir. Yani eğer ağacın bir ürünü tatlıysa buna meyve denir şeklinde biliniyor. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü bir ürün tatlı olmasa da meyve olabilir ki zeytinde olduğu gibi mesela domates de buna örnektir. Aslında domates de meyvedir ama şekerli bir meyve değildir. Aynı şekilde ekşi meyveler de olabilir. Kısacası meyvelerin hepsinin tatlı veya şekerli olmak zorunda diye bir kaide yoktur. Kısacası; zeytin meyvedir. Herkese iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir