1 Milyon Yazılımcı Projesi Aktivasyon Maili Gelmiyor Hatası Çözümü

Merhabalar bu yazımızda sizlere bir milyon yazılımcı kursu için başvuru hatası çözümünü anlatacağız.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız 1 milyon yazılımcı projesi kursu olacağını söylemişti. Haliyle ardından başvurular açılmıştı ve yoğun ilgi görmüştü. Buradaki yazımızdan bu kursa nasıl başvuru yapılır onu anlatmıştık okuyabilirsiniz. Fakat çoğu kişi kursa kayıt olurken aktivasyon maili alamıyor. Daha doğrusu başvuru yapılan maile aktivasyon mesajı gelmiyor. Peki bu neden oluyor ve çözümü var mıdır şimdi detaylarını sizlere anlatalım.

Bir Milyon Yazılımcı Projesi İçin Aktivasyon Maili Gelmiyor Hatası ve Detayları

Arkadaşlar kayıt olduktan sonra dediğimiz gibi mail adresine aktivasyon maili gelmesi gerekiyor. Fakat maalesef 1-2 gün bekleyince bile bu mesajı alamıyoruz. Daha doğrusu herkeste böyle değil. İnternetten araştırdığımıza göre hemen hemen başvuruların yarısına anında aktivasyon mesajı gelirken diğer yarısına ise hiç gelmemiş. Bazılarına ise 1-2 gün sonrasında gelmiş. Bunun çözümü için 2 farklı çözüm bulduk. Daha doğrusu aktivasyon mailinin gelmemesinin 2 nedeni olabilir. Bunları sırasıyla yazalım.

Mailinin Gelmemesinin 1. Nedeni:

Aktivasyon mailinin gelmemsinin ilk sebebi yoğunluktan dolayı olabilir. Dediğimiz gibi online eğitim kursları 1 milyon yazılımcı için olduğundan dolayı aşırı sayıda başvuru yapılması bekleniyordu. Haliyle herkes bir anda başvuru yaptığı için aktivasyon mesajları da gelmekte gecikti diyebiliriz. Yani ortalama 1-2 gün bekledikten sonra aktivasyon maili gelebilir. Mailinizi 48 saate kadar kontrol etmenizde fayda var. Başvurular için resmi kılavuzda maksimum 48 saate kadar aktivasyon mesajının geleceğini yazıyor. Yani biraz beklemekte fayda var diyebiliriz. Zaten kurslar henüz başlamadı o yüzden acele etmenize gerek yok. 48 saat yani 2 gün bekleyin ardından tekrar kontrol edin. Büyük ihtimalle e-postanıza aktivasyon mesajı gelecektir. Oradan mesaja girip onaylama yapabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi arkadaşlar bana başvuru yaptıktan yaklaşık 2-3 saat sonra aktivasyon maili geldi. Maile tıkladığımda yukarıdaki gibi şifre oluşturma ekranı açıldı. Buradan şifrenizi oluşturup sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

Dediğimiz gibi çoğunlukla maksimum 2 gün içinde aktivasyon maili gelir. Beklemekte ve sabretmekte fayda vardır.

Mailinin Gelmemesinin 2. Nedeni: (!!!Kesin Bir Bilgidir Diyemeyiz!!!)

Aktivasyon mesajının gelmemesinin 2. sebebi ise başvuran kişiden dolayı olabilir. Yani başvuran kişi eğer öğrenci değilse onay almamış olabilirsiniz. Haliyle de aktivasyon mesajı gelmemiş olur. Bir kaç açıklamaya göre bu kursa sadece lise veya üniversite öğrencilerinin başvurabileceği yazıyordu. Ne kadar doğrudur bilmiyoruz. Fakat eğer böyle bir şey varsa ve başvuran kişi de üniversite mezunuysa haliyle aktivasyon mesajı da gelmemiş olur.

NOT = Kısacası aktivasyon maili yoğunluktan dolayı hemen gelemeyebilir. Bu bakımdan 2 gün beklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü kılavuzda 2 güne kadar gelebilir yazıyor. Eğer 2 günün sonunda da mesaj gelmezse o zaman kursu bünyesinde bulunduran hazine ve maliye bakanlığının destek hattını arayabilir ve detayları sorabilirsiniz.

Şimdilik aktivasyon mailinin gelmemesinin sebepleri bu şekildedir diyebiliriz. Sizlerin de farklı görüşleri ve önerileri varsa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir