3 Boyutlu Kutu Çizimi Nasıl Yapılır? Kalem İle Prizma Çizmek

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere 3 boyutlu kutu çizimi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Özellikle geometri derslerinde dikdörtgenler prizması veya küp gibi 3 boyutlu şekiller çizmemiz dersi anlamamız açısından etkili olacaktır. Bu 3 boyutlu çizimler illaki bir yerde işimize yarayabilir. Peki elimiz ile kolay şekilde 3 boyutlu kutu çizimi nasıl yaparız hiç merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evet ise bu konu tam da size göre. Şimdi sizlere 3 boyutlu küp, prizma vb. cisimler nasıl çizilir adım adım onu anlatalım.

1-) Öncelikle kalemimizle normal dikdörtgen çizimi yapıyoruz. Aşağıda gördüğünüz gibi normal bir çizim yapın. Biz örnek olması açısından yamuk çizmiş olabiliriz 🙂

2-) Ardından çizdiğimiz 2 boyutlu dikdörtgenin sağ altına aynı boyutlarda bir dikdörtgen çiziyoruz. Yani 2 tane dikdörtgen olmuş olacak aşağıda gördüğünüz gibi.

3-) Sonrasında ise 2 dikdörtgenin 4 köşesinden aşağıda gördüğünüz gibi birbirine doğru çizgiler çiziyoruz. Bu sayede hızlı bir şekilde 3 boyutlu dikdörtgenler prizması yapmış oluyoruz.

4-) Sizler de bu şekilde hızlı bir şekilde boyutları değiştirerek 3 boyutlu kutu vb. cisimler çizebilirsiniz. Ek olarak eğer küp çizmek istiyorsanız da üstteki yöntemlerle bu sefer 2 kare çizmelisiniz. Ardından kareleri birbiriyle birleştirdiğinizde aşağıdaki gibi bir küp çizmiş olursunuz.

5-) Sizler de bu şekilde 3 boyutlu küp, prizma, kibrit kutusu vb. kutu cisimleri çizebilirsiniz. Böylelikle şekilsiz geometri sorularında bu şekilleri çizerek 3 boyutlu düşünebilirsiniz ve soruları daha hızlı çözebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir