Aristo’ya Göre Elementler Nelerdir | Maddenin 4 Ana Elementi

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Aristo’ya göre dört temel element nedir onu ve tablosunu paylaşacağız.

Maddenin yapısının açıklanmasında Roma, Bizans imparatorlukları ve İslam dünyasındaki çalışmalar önemli basamaklar teşkil etmiştir. Kimya biliminin gelişmesine paralel olarak teknik alanda birçok ilerleme kaydedilmiştir. Tüm ilerlemelerle birlikte maddenin yapısının açıklanmasında yaklaşık 2000 yıl süreyle Arsito’nun 4 öğe kuramı egemen olmuştur.

Aristo’ya Göre Elementler Nelerdir?

Aristo’ya göre madde su, hava, toprak ve ateş olmak üzere dört ana elementten oluşmaktadır. Aristo bununla birlikte maddelerin özelliklerini (herşeye uygun gelen özellikler) sıcak, kuru, soğuk ve ıslak olarak sınıflandırmıştır.

Yani 4 temel element su, ateş, hava, toprak olurken maddelerin 4 temel özelliği ise sıcak, kuru, soğuk ve ıslak olmaktadır. Şimdi Aristoya göre elementlerin tablo halini aşağıya ekleyelim.

Aristoya göre elementler
Aristoya göre elementler

Yukarıdaki şekilden de görüleceği gibi bu özelliklerin birleşiminden maddeyi oluşturan 4 öğe ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

  • Sıcak ve ıslak : Hava (gaz)
  • Sıcak ve kuru : Ateş (yanıcı)
  • Kuru ve soğuk : Toprak (katı)
  • Soğuk ve ıslak : Su (sıvı)

Gördüğünüz gibi arkadaşlar sıcak ve ıslak havayı, sıcak ve kuru ateşi, kuru ve soğuk toprağı, soğuk ve ıslak ise suyu temsil etmektedir. Yukarıdaki grafikten de bunun kesişimlerini görebilirsiniz. Ek olarak hava gaz halde, ateş yanıcı halde, toprak katı halde ve su sıvı haldedir. Ayrıca bu özelliklerin karşılıklı birleştirilmesi durumunda (sıcak ve soğuk – ıslak ve kuru) ise özellikler birbirini yok edeceğinden bir madde oluşmayacaktır.

4 temel elementi gösteren bir başka tablo da üstteki gibidir.

Aristo’ya göre dört temel element ve tablo halinde gösterimi bu şekildedir. Umarız beğenirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir