Başarılı Evlat Nasıl Yetiştirilir?

Başarılı evlat yetiştirmek tüm anne ve babanın ortak hedefidir. Bu hedefe ulaşmak için tüm anne ve babalara görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bir eğitimci olarak bu görev ve sorumlulukları anne ve babalara hatırlatmak adına bu yazı dizisini hazırladık. Keyif alarak okuyacağınız bir yazı dizisi olmasını temenni ediyorum.

Başarılı evlat yetiştirme konusunda anne ve babalara düşen görev ev sorumluklar şunlardır:

1-) Fiziki Ortam Düzenlemesi: Başarılı bir evlat yetiştirmek için ev yaşantısının başarıyı destekleyecek ölçüde dizayn edilmiş olması gerekir. Bu anlamda çocuğa bir çalışma odasının yapılması gerekir. Çalışma odası sesten uzak gürültüsüz ve sakin bir ortam olmalıdır. Çalışma odasının ısı ve ışık durumunun iyi ayarlanmış olması gerekir. Çalışma odasında dikkat dağıtacak unsurların yer almaması gerekir.

2-) Zengin Öğrenme Ortamı: Çocuk için zengin öğrenme ortamları dizayn edilmelidir. Bu anlamda etüt merkezi, dershane, özel ders, okul kursları zengin öğrenme ortamlarıdır. Birey zengin öğrenme ortamında yer alarak başarıyı elde edebilir.

3-) Başarı Takibi: Derslerine çalış demekle yetinmemek çocuğun başarı durumunu iyi takip etmek gerekir. Başarı durumunda düşüklüğün olduğu durumlarda çocuğun bir sıkıntısı olup olmadığı araştırılmalıdır. Başarı takip edilmeli çocuğun başı boş bırakılmamalıdır. Serbest büyüyen çocuklar daha kontrolsüz bireyler olmaktadır. Kötü alışkanlıklar, zararlı arkadaş gurupları genelde takip edilmeyen bireylerde görülür. Çocuğun başarı durumu düzenli olarak takip edilmelidir.

4-) Ödül-Ceza İlkişkisi: Çocuğun başarıları mutlaka ödüllendirilmelidir. Ödüller kısa vadede konulmalı ve hemen verilmelidir. Olumsuz davranışlarda çocuğu hoş görmek doğru değildir. Çocuğun yanlışını fark etmesini ve yanlış yaptığını mutlaka anlaması gerekir. Yanlış yaptığını anlamayan birey aynı davranışı yapmaktan çekinmeyecektir. Ödül ve ceza dengesi çok iyi ayarlanmalıdır.

5-) Kıyaslama ve Özgüven: Çocuklara mutlaka özgüven tazelemesi yapılmalıdır. Bir başka bireyle kesinlikle kıyaslanmamalıdır. Kıyaslanma çocukların iç dünyasında depremler meydana getirir. Bu yüzden çok sık kıyaslama yapmayın. Çocuğunuza güvenin. Başarılı olduğunda da başarısız olduğunda da onun yanında yer alın. Sorunların üstesinden birlikte gelmeye çalışın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir